Массовая работа


















_______________________











_________________
ФОЛЬКЛОРНЕ СВЯТО
 Ведучий 1 :       Сонечко надворі знову сяє
                          Промені дарує золоті
                          І млинцями  щиро пригощає
                          Тиждень цей весняний і масний

Ведучий 2: Доброго дня друзі!

Ведучий 1 : Щиро вітаємо  Вас на святі Масляної.

Ведучий 2 : Вітаю всіх, кому вже набридла холодна зима. Давайте сьогодні разом розтопимо її лід веселими піснями, гарним настроєм і добрим здоровям.

Ведучий 1 : Мабуть, не існує народу, для якого прихід весни не був святом. Адже весна – це відродження природи, відновлення всього нового.

Ведучий 2 : Наші далекі пращури пов’язували із весною початок нового року й урочисто зустрічали його.

Ведучий 1  : Масляна починає весну та проводжає зиму. Починається вона за тиждень до Великоднього посту.

Ведучий 2 : Цілий тиждень відбувалися в Україні гуляння, змагання на спритність, сміливість, чулися жарти та сміх.

Ведучий  1: Масляна є своєрідною умовною межею між зимою та весною. Масляну завжди чекали з нетерпінням, особливо молодь.

Ведучий 2:  Весь народ веселий, радий,
                     Бо сьогодні свято,
                     Дочекались Масляної
                     Хлопці та дівчата

Пісня «Масляна»
Ведучий 1 : Масляна – це одне з найулюбленіших свят  словянських народів. Його здавна відзначали наприкінці лютого, коли « весна з зимою зустрічалися». Друга назва свята – Сирний тиждень. Справа в тому, що Масляній передував зимовий піст, і люди врешті – решт могли їсти всілякі скоромні продукти, у першу чергу молочні та мясні.
Ведучий 2: Людям дуже хотілося скоріше провести зиму й зустріти довгоочікувану весну. Розуміючи, що найсуворіший  час добігає кінця, а попереду – ласкаві весняні дні, люди насамперед дякували за тепло сонцю, славили його, пекли млинці – круглі,рум’яні, червонуваті( якщо були зроблені з житнього борошна) , які дуже нагадували сонячний диск.

Ведучий 1 : Наші далекі пращури пов’язували із весною початок нового року й урочисто зустрічали його. Із давніх часів існує легенда про те, що дні тижня вимагають від людини вшанування. Тому перед Великим постом складають шану  кожному із днів певними дійствами, тобто відкупляються за недостатню повагу до них протягом року.
Ведучий 2 :
                   Ясне сонечко всміхається.
                   Зима лютая вже ховається.
                   Зима лютая з хуртовинами
                    За горами вже за долинами
Ведучий 1 :
                   От і весна йде землею.
                   Тиха та лагідна її хода.
                   Проте не залишитися непомітною,
                   Адже в кожне серце зазирне вона.
                    І залишить у ньому
                   Духмяну квітку любові і сподівання

ЗВУЧИТЬ ПІСНЯ « ДІВЧИНА ВЕСНА»
Ведучий 2: Давня українська назва Масляної це «КОЛОДІЙ». Що означає «коло діє »; тобто крутися до весни, до Великодня, коли Сонце переможе пітьму. Щоб наблизити цей час, кожен повинен знайти собі пару. Тому обряд «Колодія» - це своєрідне «покарання» порушників звичаю, тобто тих, хто не вступив у шлюб у цьому «колі» ( до «Колодія»)

Ведучий 1 : Заміжні жінки влаштовували обряд "колодкування": жінки йшли до корчми приносили з собою "колодку" - невеличке поліно, яке обвивали полотном, прикрашали стрічками, паперовими квітами.
 Ведучий 2: У понеділок Масниці заміжні жінки ходили по домівках та прив'язували "колодки" тим матерям, котрі не поодружували своїх дітей ( звісно тих, котрі були  "на порі") впродовж останніх м'ясниць.
Звучить пісня  "Ішов козак потайком"
Ведучий 1 : Із давніх-давен існує легенда про те, що дні тижня вимагають від людини вшанування. Тому перед Великим постом складають шану  кожному із днів певними дійствами, тобто відкупляються за недостатню повагу до них протягом року.


Ведучий 2 : Кожен день масляної має свою назву і своє значення. Понеділок традиційно вважається днем зустрічі та називається "Зустріч". Цього дня усі ходили на гостину. За стародавнім повірям, хто в домі залишиться, той поховає своє господарство.
Ведучий 1 : Цього дня жінки йшли до корчми та розпочинали святкувати. якщо до них хотіли долучитись чоловіки, то їм на шию чіпляли колодку. зняти яку можна було тільки відкупившись.
Ведучий 2 :Цього дня починали пекти млинці, а перший випечений млинець обовязково віддавали убогим. щоб він згадав душі покійних родичів.
Ведучий 1 : За спеченим масляного тижня млинцем робили висновок про те, що очікує протягом року , до наступної Масляної:
* якщо млинець легко перекинувся - цьогоріч слід чекати заміжжя;
* якщо млинець прилип до сковорідки - ще три роки в батьківській хаті сидіти;
Ведучий 2 :
* якщо усередині пригорів, то чоловік буде вірним, а якщо збоку - на інших заглядатися буде;
* скільки дірочок у млинця - стільки ж дітей по лавках;
* рівні краї млинця - заміжня щасливою буде;
* краї нерівні, рвані - подумати треба, чи за того заміж збираєшся;
Звучить пісня « Гори, гори ясно…»
Ведучий 1 : Різноманітні рецепти млинців були таємницею кожної господині й передавалися через покоління. У кожної газдині були свої фірмові інгредієнти. Щоб млинці були смачними та рум’яними господині закликали:
Виходить три дівчини:
1.     Випікайтеся, млинчики
І смачні , й духмяні!

      2.  Будуть млинчики у нас
           Запашні й румяні

3.     На плиту поставим млин
І чарівне слово скажем



Разом:       Хай  млинець вбере тепло
                    Щоб нам радісно було!

1.     Хай вбирає жар і промінь
Щоб про сонце був нам спомин.

2.     Щоб майбутнє тепле літо
Принесло пшеницю й жито!

3.     Щоб достаток був у хаті,
Щоб були ми всі багаті!

1.     Щоб вдалася наша страва
Для гостей усіх на славу!

2.     Щоб була смачна, духмяна
Повна радості і сили

Разом:      Щоб як їли не просили!
Ведучий 2 :У вівторок влаштовували веселі забави, які тривали майже весь день. У вівторок по дворах ходили ряжені, які за певну плату у вигляді млинців дозволяли привязати до віника стрічку. Разом із цією стрічкою ряжені несли із собою з дому всі хвороби, негаразди та нещастя.
Ведучий 1 :Віторок призначався для пошуку других половинок та мав назву "Загравання". цього дня молодь каталась на санях, хлопці задивлялись на красивих дівчат - виглядали наречених. а дівчата - на статних хлопців, вибираючи собі суджених. Однак весілля грали тільки після закінчення свята Великодня.
Ведучий 2 :На молодіжних весняних гуляннях під час ігор і таців завязувались знайомства, відбувалися зустрічі, мріялось про майбутнє одруження.
Звучить пісня "Перше почуття" ( Розгубилась душа…)
Ведучий 1 :Третій день тижня "Ласуня" - найсмачніший день масляного тижня.у середу тещі приймали своїх зятів у гості і частували млинцями, варениками з сиром, пирогами, пряниками та багатьма іншими смачними стравами..
Ведучий 2 :У народі вірили: якщо чоловік вибирає млинці або вареники із солоною начинкою, отже він упернтий і з гонором. А якщо солодкими ласує, то ніжно і лагідно обходитиметься зі своєю дружиною. раділи тещі, якщо зять багато їв: отже не ледачий і працьовитий. Зараз пограємо в гру «Вареники».

Ведучий 1 :4 команди хлопців шикуються один за одним по пять. Навпроти команд знаходяться тарілки з варениками та сметана, комплект паличок для «суши»  . Кожен учасник команди повинен зїсти один вареник, умокнувши його у сметану, та повернутися до команди , передавши естафету іншому учаснику. Чия перша команда  завершить першою та команда переможе..
Гра – естафета «Вареники»
Ведучий 2 :Четвертий день масляної мав назву "Розгуляй". У четвер не можна було шити і прати. всією родиною люди виходили на різні змагання, бої, катання вулицями на конях "по сонцю". Вважається, що завдяки цьому образу намагались розбудити природу й відлякати зиму.
Ведучий 1 : А зараз пограємо в гру «Довга лоза».
4 команди хлопців шикуються один за одним , нахилившись уперед, останній перестрибує всіх, стаючи попереду. Ланцюг рухається безперервно під музику «Веснянки». Чия перша команда дійде до фінішу, та і стане переможцем.
Гра «Довга лоза».
Ведучий 2 :У цей день зять запрошує тещу додому, щоб нагодувати смачними млинцями. Цей день має назву "Тещині вечірки". Після цього зятю належно покатати свою тещу вулицями. До того ж "сервіс" у такому випадку залежав від характеру тещі: злу і сварливу везли вибоїстою дорогою і навпаки, якщо теща лагідна, то і дорога рівна, немов струна.
Звучить пісня " Вареники у сметані" ( хор )

Ведучий 1 : Суботу називали "Невістичені посиденьки". Невістки цього дня запрошували до себе в гості всіх близьких і рідних.
Пісня – хоровод «Ой, масляна прийшла»
Ведучий 2 : Найбільш пишно відзначали неділю. Останній день Масляної "Прощена неділя" або "Цілувальник". проводили масові гуляння, ігрища, забави. Ці гуляння символізували прощання з масляним, смачним, веселим тижнем і водночас люди просили у близьких та сусідів вибачення за завдані образи, бо постування передбачало не стільки обмеження у їжі, скільки духовне очищення і примирення.

Ведучий 1 : Не давайте суму жити,
                     Посміхайтесь повсякчас
                     Для розваги і розради
                     Масляна – найкращий час.

Ведучий 2 : Посміхнися недругу своєму
                      І пробач йому образи всі
                      Буде радість в тебе і у мене
                      І добро залишиться в душі!

Звучить пісня «Цілувалися – милувалися »

Ведучий 1: На масляну готували холодець із свинячих, курячих та баранячих ніжок. На кісточках дівчата ворожили наступного понеділка. Кісточки виносили на вулицю й клали від порога до воріт. Якщо кісточка долетіла - дівчина буде здоровою протягом року, а якщо перелетіла через ворота - дівчина неодмінно вийде заміж.
Ведучий 2 : Ох і гарне наше свято –
                      Сміху й жартів тут багато
                      Ми співали, танцювали
                       Хлопці дівчат собі вибирали
                      Дай, Боже, до осені дочекати
                      На весіллях погуляти!

Ведучий 1: Масляна, Масляна, яка ти маленька,
                    Якби сім неділь, а посту -  одненька
                    Масляна, Масляна, яка ж ти ладна
                    Якби тебе сім неділь, а посту -  одна.

Пісня « Масляна со двора съезжает » ( хор  у супроводі муз. Інструментів)

Ведучий 2 : Масляну святкували
                     Люту зиму проводжали
                      Були танці, були співи,
                     Та й млинці усім на диво.
                      Буде чим весну вітати
                      Та гостей всіх частувати!

Виходять дівчата:
                    1:    Любі друзі, поспішайте
                           До нас в гості завітайте
                     2.   Будемо ми вас частувати
                           Варенички подавати.
                      3.  І на салі, і сметані,
                           І пшеничні, і гречані,
            Разом:                 Щоб цей день запамятали
                                        Ще й на торік завітали !!!

Ведучий 1: Шановні гості! Давайте проведемо Масляну, спалимо опудало Зими.. Ми запрошуємо всіх на млинці.

1.Пісня «Масляна»

2. Пісня « ДІВЧИНА ВЕСНА»

3. Пісня "Ішов козак потайком"

4. Пісня « Гори, гори ясно…»

5. Пісня "Перше почуття" ( Розгубилась душа…)

6. Гра – естафета «Вареники»

7. Гра «Довга лоза».

8. Пісня " Вареники у сметані" ( хор )

9. Пісня – хоровод «Ой, масляна прийшла»

10. Пісня «Цілувалися – милувалися »


11. Пісня « Масляна со двора съезжает » ( хор  у супроводі муз. Інструментів)
_______________________
БЕСІДА НА ТЕМУ: « МОДА І ЗДОРОВЯ»

« Мода – це не лейбли і не марки.
                                                               Мода – це те, що заховане
                                                          глибоко у вашій душі.»
                                                     Ральф Лорен


           Коли ми вибираємо для себе одяг та взуття, то керуємося не лише гігієнічними міркуваннями, але й модними тенденціями. Мода – велика сила! Але мода здатна не тільки творити красу, а й руйнувати здоровя.
         Про моду говорять у засобах масової інформації, можливо, саме тому вона стає надзвичайно привабливою для людей. Утім модні тенденції іноді призводять до проблем, пов’язаних із духовним та фізичним здоровям. Сьогодні ми поговоримо про те, які життєві пріоритети для нас важливіші. Яка ж вона мода? Чи варто сліпо її наслідувати? Яка  краса важливіша зовнішня чи внутрішня?
     Звичайно, зовнішній вигляд суттєво впливає на наш настрій. Людина в комфортному одязі відчуває себе краще, вона впевненіша в собі. Але законодавці моди часто створюють моделі, які негативно позначаються на здоровї.  « Ваш  одяг – це те , як ви являєте себе світу. Особливо сьогодні, коли людські взаємини настільки  швидкоплинні. Мода – це мова, зрозуміла з пів погляду» ( Міучча Прадо)
« Гола мода»

     Сучасна мода більш щадна, однак і в наші дні модні тенденції можуть завдати істотної шкоди здоров’ю. У першу чергу мова йде про моду « міні» - це міні – юбки, занадто короткі куртки, светри, брюки із заниженою талією. Нинішня, так звана « гола», мода, вкоротивши куртки та светри і ґрунтовно опустивши на джинсах лінію талії, наказує оголити пупок. Якщо додати до цього переліку нарядів міні спідницю і панчохи в сіточку, стає очевидним, що в холодну пору року красуня 21 століття ризикує здоровям. Таким відчайдушним модницям варто пам’ятати, що через регулярне переохолодження розвивається порушення кровообігу органів малого тазу. Вже за 12 – 15 градусів тепла виникає переохолодження внутрішніх органів, що може призвести до пієлонефриту, циститу, радикуліту і запалення придатків, а це шлях до безпліддя.
Особливо варто зупинитися на модних в останні роки як серед жінок, так і серед чоловіків , вузьких брюках із заниженою талією. Вузькі штани із заниженою талією порушують теплообмін і кровообіг у тазовій області, викликають дисфункцію нерва над гомілковою кісткою, що проявляється як оніміння і печіння, слабкість і біль у ділянці талії. До того ж жінки, вперті у своєму бажанні вміститися у вузькі джинси, виснажують свій організм постійними дієтами. До речі, є думка, що ініціаторами вузьких джинсів із заниженою талією були китайці з метою контролю над народжуваністю.
« Головні убори»

     Дедалі частіше в холодну пору року можна бачити молодь без головного убору. Які ж можуть бути наслідки в такій ситуації?  Відомо, що за температури повітря нижче – 10 градусів тепловтрати організму збільшуються до 17%, а за відкритої шиї – 27%. Охолодження голови призводить до порушення кровообігу волосистої частини голови, під впливом чого можуть атрофуватися волосяні цибулини, як наслідок, виникає облисіння. Нелюбов до головних уборів узимку може стати причиною запалення лицевого нерву і придаткових пазух носа.
« Високі підбори»

    Одна з найбільших помилок модниць різних століть – небезпечні високі підбори. На підборах 9 -10 см на передню частину стопи припадає 85% навантаження. На підборах 13 – 14 см – майже 100%.  У сучасному місті навряд чи знайдеться жінка, в гардеробі якої немає взуття на високих підборах. На вихід дійсно вона годиться. А ось щодня крокувати на підборах на роботу вище 5 см медики не рекомендують, крім звичайного травматизму, це загрожує деформацією хребта і стопи, зменшенням притоку крові до голови і зміщенням внутрішніх органів.
Висновки

   Постійне носіння вузького одягу, міні – спідниць, брюк із заниженою талією, коротких курток ( особливо в холодну пору року) , а ще все це в поєднанні з високими підборами – це справді справжня бомба вповільненої дії, яка не змусить себе довго чекати, і вже років після 30 можна буде відчути всі принади цієї « краси». Звичайно, мода диктує нам свої правила, але варто знаходити розумний компроміс між одягом і здоровям.

Цікаві факти

Помилки у виборі одягу, перевірені століттям:
1.     Занадто мало одягу: одяг, покликаний захищати від негараздів,  комах і хтивих поглядів,  прагне одночасно відрекомендувати стороннім тіло з найкращого боку. Людина хоче бути запакованою і роздягненою одночасно. Мода потурає йому, і нерідко людина може перестаратися.
2.     Занадто багато одягу: мода буває вкрай нерозумною, і у своєму бажанні ретельно одягнути жінку іноді  наряди виявляються такими важкими або довгими, що стають причиною хвороб і травм, а то і смерті.
3.     Занадто вузький одяг: начебто очевидно, що в затиснутому вигляді жоден орган не може працювати повноцінно. Тим не менш, тісний одяг міцно утвердився в жіночому гардеробі.
Занадто високі підбори – одна з найбільших помилок модниць різних століть.
___________________________
Пізнай свій край… народ, свою землю – і ти побачиш шлях у життя
Г.Сковорода
ВЕДУЧИЙ 1 :
Мій отчий дім, де всі стежки мої
Веселками ясними перевиті,
Де у садках співають соловї
Де шлях в світи – лежить в високім житі
Мій отчий дім! Ти дав мені усе!
Моя Вкраїна, піснею багата
Ввійшла у серце співом голосним
Як та любов, яку дарує мати!


ВЕДУЧИЙ 2 :Добрий день, ми раді вітати вас на нашій виховній годині
« Тепло отчого дому». В Україні говорять « Без сімї немає щастя на землі». Сімя – святиня людського духу, благородних людських почуттів, кохання, вірності і піклування. Сімя – це невмируща хранителька звичаїв і традицій.

ВЕДУЧИЙ 3: Рідний дім Кожна людина завжди з великою вдячністю згадує те місце, де вона народилася, де промайнуло її дитинство в затишній батьківській оселі. Це родинне вогнище – маленька батьківщина кожної людини

( пісня « Українська родина »)

ВЕДУЧИЙ 1: Так сімя займає особливе місце в житті людини. Тато й мама дають нам життя. Тихо! Тихіше! Народилася дитина, гарнесенька на вид. У згортку білих пелюшок ніжно у ліжечку спить. Хто першим усміхається до немовляти? Хто вдень і вночі чатує над колискою, прислухаючись до подиху дитини? Хто накриває боже створіння, коли рученята ще зовсім безпомічні?  Хто витирає сльозу малюку і пригортає його до серця, щоб загоїти болі й жалі поцілунком батьківської любові? Хто від себе відриває, тільки б дитині було вдосталь? Хто вчить робити перші кроки в житті? Звісно батьки.

ВЕДУЧИЙ 2: Саме в сімї дитина робить свої найперші кроки, вчиться шанувати свій рід, свою землю. Усі ми добре знаємо, що людина сильніша тоді, коли вона не одинока, коли її є кому підтримати, коли у неї є сім’я. Бо сім’я – це наша опора, це той причал, до якого пристаєш, ховаючись від біди і негоди, знаходиш спокій і затишок.


ВЕДУЧИЙ 3:
Сімя – це пристань і гавань
Куди повертаєшся знов і знов
Із мандрів далеких і плавань –
Тут вічно панує любов
Тебе тут завжди чекають
Куди б ти не їхав, не йшов
На тебе постійно чекають
Увага, турбота, любов

ВЕДУЧИЙ1:Перші поняття про щастя, добро, ласку нерозривно пов’язані у нас із образом найдорожчої людини – матері

ВЕДУЧИЙ 2: Із букви – краплинки та звуку – сльозинки народиться одного дня на світ святе слово мама, мовлене устами дитини, й осяє хатину, як дар Божий, тільки не дано нам запам’ятати цю мить, як не згадати того дня, коли над нашою колискою вперше нахилилася мати. Це мить і це – вічність, бо мама завжди поруч з нами, а її колискова пісня звучить найніжнішою музикою протягом усього життя

ВЕДУЧИЙ 3: Материнство світле і прекрасне оспіване поетами і увічнено художниками. Материнське серце здатне перейматися болем на відстані, журитися долею своїх дітей, онуків і правнуків усе життя.



ВЕДУЧИЙ 1:
У черешневий цвіт тебе вдягли роки
Моя матусенько, моя голубка мила
Іна чолі поорані стежки
Іна личку доля слід свій залишила
В очах твоїх небесна голубінь,
І доброти у них безмежне море
Хоч дарувала доленька тобі
Струмочки радості та ріки горя
В своєму серці не тримаєш зла,
Воно любовю, ласкою рясніє
Не раз ти скривджена в житті була
Та кривду нам простити вміла
Моя матусенько, голубонько моя
Натруджені і мозолисті твої руки
Та не згубили ніжності й тепла
Його ти подаруєш ще й онукам

ВЕДУЧИЙ 2: З давніх – давен так велося, що батько – глава сімї .Слово тато росте з нами тихо, як тихо ростуть дерева, як сходить сонце, розквітає квітка, як тихо світить веселка і як гладить по голівці рідна рука. І так тихо приходить це слово на уста промінцем татової усмішки та ласкавістю його очей. Чоловіки завжди стримані у своїх почуттях, проте в їхніх серцях ховається велика любов до своїх дітей.

ВЕДУЧИЙ 3:
Про маму пишуть всі пісень багато,
І я немало добрих слів знайду
Але, на щастя, є у мене тато
І я його понад усе люблю
Ти вмієш ласку виразити в слові
І знаєшся на  лагідних речах
А скільки доброти, тепла, любові
Я бачу в твоїх стомлених очах
У світі нині прикрощів багато
Таких, що криком іноді б кричать
Тож хай завжди у всіх нас будуть тата
Бо так бува його не вистачає

ВЕДУЧИЙ 1: «Батько і мати» - два серця гарячих – так співають в одній пісні. І це недарма, адже своєю  любовю вони зігрівають нас у хвилини переживань і горя, радіють нашим успіхам і перемогам. Тепло їхніх сердець вони дарують нам протягом всього життя. Тому щодня, щогодини, щохвилини ми повинні дарувати їм повагу, ласкаве слово, доброту. Все це сповнює їхнє життя радістю, відновлює сили,продовжує молодість.

ВЕДУЧИЙ 2: Але кожне грубе слово, образа боляче ранить, збільшує кількість зморшок на обличчях наших батьків, засніжують голови сивиною. Виростають діти – соколята вилітають із родинного гнізда та на все життя пам’ятають колискову пісню мами, стомлені  та натруджені руки батька.

ВЕДУЧИЙ 3:
Були в нас зустрічі й чекання
І словом все, що є в кожній сімї
Батьки і діти! Діти і батьки!
Нерозділиме і довічне коло
Ми засіваємо життєве поле
 І не на день майбутній – навіки
Між нас не ляжуть вирвами роки
Бо наша кров пульсує в нашій долі
Батьки і діти! Діти і батьки!
Нам нічого ділить на спільнім полі.
ВЕДУЧИЙ 1: Тож дорогі друзі шануймо свою сімю, свою родину, щоб не бути у цьому світі самотнім. А про батьків недаремно народ наш каже, що від малих дітей голова болить, а від великих – серце. І пам’ятайте, що батьки вас люблять такими,  які ви є.

ВЕДУЧИЙ 2:
Нехай всі родини, як пишний вінок,
Щастям барвистим будуть багаті
Хай тато і мама радіють дитині
Хай буде, як дуб могутній наш рід
Хай злагода й мир запанують в родині.


___________________________________________________________
РОБОТА НА ОБЛАСНИЙ КОНКУРС «Україна – це ми »
  
Останнім часом,  глядячи навкруг
Я задаю собі одне лише питання:
«Чи незалежна ти, країно?»- мабуть - ні!..
Ти в терені війни, як в подиху останнім !
                                            Ця рана кровоточить  і болить
                                                 Війна для тебе – це велика втрата
                                                     І сльози душать , коли хоч на мить
                                                Ти уявляєш – «брат пішов на брата …»
Але за що? Скажіть мені, за що?
Хіба ми з вами всі не одного людського роду?
Ми доньки і сини всі матінки Землі,
Нащадки всі словянського народу!
                                           Ніхто із нас не хоче лихоліть:
                                                      Розподілів, нових країн, майданів…
                                      І серце крає і душа болить,
Коли країна молодих своїх синів втрачає…
Все, досить! Схаменіться! Бачить Бог,
Нащадки нам не вибачать такого:
Не потече інакшим руслом сивий наш Дніпро,
Географічно вже не зміниться нічого!
                                                    Чи незалежна Україна ?.. Мабуть – ні!
                                             Але, рідненька, ти не стала на коліна
                                             Ми, як могли, тебе, до нині, - берегли,
                                           В блакитні очі твої глядячи довірливо.
Я знаю – будуть сльози каяття,
За те, що скоєне з тобою – прийде розплата…
І вірю, Ненько, що настане час,
Коли ти знов побачиш – брат обійме брата!

Марина Дорогокупля


Робота на Всеукраїнський конкурс « Моральний вчинок»

***
Молилась мати вранці на зорі:
«Прийди ,синочку, повернись додому !»
Син відповів : « Ні, мамо, вороги
Рідненьку землю узяли в облогу.
                                     Горів Луганськ і сльози лив Донбас,
І одірвали, як ганчірку, Кримський напівострів,
                                            В котлі ганебному «варився» Іловайськ.
                                               Вже п’ятий рік ми живемо всі з острахом.
Не можу, нене, востороні буть,
Коли на землю наповзли не браття – справжні кати
Аеропорт Донецький мені також не забуть ,
Де побратимів – кіборгів я втратив.
                                     Я воїн, мамо… Тож країна над усе!
                       Її моря, і гори, й полонини
                                               Я вірю в те, що любиш палко ти мене…,
                                          Але ж я син ще й неньки – України!»
Все мати слухала, а потім обняла
І наче захистом своїм загородила.
В обіймах сину свої крила віддала
І хоч заплакала, а все ж благословила.
                                     За Україну, незалежний її шлях,
                                              Щоб скинути з грудей війни кайдани
                                           Пішов той син і перший був в боях
                                            Він не чекав ні нагород, ні слави…
Він тільки знав, що матінка-земля
Зазнала лиха від сусіда – окупанта ,
Що заміновані стоять поля,
Де жито колосилося знедавна.
                             Що мати кожен вечір до зорі
                                     До Бога зводить всі свої молитви
                                                За те, щоб син прийшов живим з війни,
Щоб прапор знов замайорів жовто-блакитний!
Почує Бог молитви матерів -
Настане мир! І в це я свято вірю!
Зустрінуть рідні всі своїх синів
На вільній незалежній Україні.

                                                              Данило Коваль


________________________________________
ДЕРЕВА ТА КУЩІ В ГОРОСКОПАХ
Година пізнання власної особистості

Мета: з’ясувати, які дерева є нашими покровителями згідно з гороскопом друїдів; показати студентам, як знаки зодіаку, місце і час народження визначають характер людської особистості, зумовлюють долю і незбагненними чином впливають на наше життя; стимулювати природний глибинний інтерес студентів до пізнання своєї особистості через пізнання навколишнього середовища; допомогти дізнатися про себе якомога більше, замислитися і поглянути на своє життя з боку вікової мудрості, відбитої в гороскопах; розвивати кругозір студентів; виховувати любов та повагу до особистого життя та до життя оточуючих.
Бібліотекар. Гороскоп друїдів іноді інакше називають галльським гороскопом. Друїди — жерці в кельтських племенах, які населяли Галлію, Ірландію, Бретань. Відповідно до їхніх язичеських вірувань, людина була створена богами з дерев, тому кожна людина, як і кожне дерево, має певні властиві тільки їй риси та особливості.
Дуже важливе значення друїди надавали зимовому і літньому протистоянню Сонця, весняному або літньому рівноденню. У ці дні влаштовували урочисту ходу та жертвоприношення білих биків. Положення Сонця щодо Землі є основою гороскопу друїдів. Відповідно до цього гороскопу доля людини, її характер, здібності та майбутнє безпосередньо залежать від віддалення Сонця від Землі в день її народження. Тому кожен знак має два періоди дії.

Гороскоп друїдів
Яблуня
22 грудня — 1 січня
25 червня — 4 липня
Ялиця
2 січня — 11 січня
5 липня — 14 липня
В’яз
12 січня — 24 січня
15 липня — 25 липня
Кипарис
25 січня — 3 лютого
26 липня — 4 серпня
Тополя
4 лютого — 8 лютого
5 серпня — 13 серпня
Кедр
9 лютого — 18 лютого
14 серпня — 23 серпня
Сосна
19 лютого — 28/29 лютого
24 серпня — 2 вересня
Верба
1 березня — 10 березня
3 вересня — 12 вересня
Липа
11 березня — 20 березня
13 вересня — 22 вересня
Ліщина
22 березня — 31 березня
24 вересня — 3 жовтня
Горобина
1 квітня — 10 квітня
4 жовтня — 13 жовтня
Клен
11 квітня — 20 квітня
14 жовтня — 23 жовтня
Горіх
21 квітня — 30 квітня
24 жовтня — 2 листопада
Жасмин
1 травня — 14 травня
3 листопада — 11 листопада
Капітан
15 травня — 24 травня
12 листопада — 21 листопада
Ясень
25 травня — 3 червня
22 листопада — 1 грудня
Граб
4 червня — 13 червня
2 грудня — 11 грудня
Інжир
14 червня — 23 червня
12 грудня — 20 грудня
Дуб
весняне рівнодення — 21 березня
Береза
літнє протистояння — 24 червня
Маслина
осіннє рівнодення — 23 вересня
Бук
зимове протистояння — 21/22 грудня

1-й студент. Яблуня (22 грудня — 1 січня / 25 червня4 липня).
Красуня-яблунька вміє порадувати око, а внутрішньо привертає до себе непередаваною сердечністю і чарівністю. Вона є деревом сентиментальним, чутливим і різнобічно розвиненим. У коханні плодоносна завжди вірна, неощадлива і безкорислива, через це її буває вкрай легко обдурити. Незважаючи на те, що яблуня, за .своєю природою, здатна віддати останню сорочку або шматок хліба, вона сповнена фантазії та філософствування. Деревце живе сьогоднішнім днем, схильне до науки, вдумливе, інтелігентне і логічне. Щоб уникнути монотонності в емоційній сфері, здатна на життєві ускладнення.
2-й студент. Ялиця (2 січня11 січня / 5 липня14 липня).
Ялиця примхлива, вразлива, любить самотність і, тим не менше, здатна страждати від неї, навіть перебуваючи поміж людей. Мовчазна і невесела хвойна душа, горда, небалакуча й вимоглива — їй важко спілкуватися і жити спільним життям. Своєї мети ялиця досягає завжди, тому що в роботі вона по-справжньому серйозна і сумлінна, а також скрупульозна. Покликання ялиці — вибирати найбільш важкий шлях і слідувати йому до логічного кінця. Вона ніколи не зневірюється, не втрачає надію. На неї можна покластися.
3-й студент. В’яз (12 січня24 січня / 15 липня — 25 липня).
Врівноважений і спокійний в’яз привабливий для оточуючих. Помітним і практично єдиним його недоліком є повільність. В’яз щирий і прямолінійний, має розвинені почуття обов’язку і відповідальності. Полюбляє більше верховодити, ніж підкорятися, але до цього можна і потрібно ставитися з терпінням, адже в’яз може бути неймовірно відданим. У цього деревного знаку вельми розвинене почуття гумору, що рятує від життєвих розчарувань.
4-й студент. Кипарис (25 січня — 3 лютого / 26 липня — 4 серпня).
Пристосуванець кипарис у будь-якій ситуації вміє задовольнятися малим. Його не цікавлять слава й успіх у житті, не ваблять гроші. Значно більше він потребує дружби, великої родини і постійного спілкування. Він не сприймає самотності, любить тварин і тривалі прогулянки. Спокійна, мрійлива і приємна у суспільстві людина, часто буває досить суворою з близькими.
5-й студент. Тополя (4 лютого — 8 лютого / 5 серпня — 13 серпня).
Тополя — це людина душевного тепла, несентиментальна, приємна у суспільстві, зрідка може здатися трохи грубуватою. Мрійниця. Має характер еластичний, інтелігентний і розважливий, а у своїй вірності — недосяжна і незбагненна. Поміж своїх друзів життя тополі схоже на тихий плавний струмок.
6-й студент. Кедр (9 лютого — 18 лютого / 14 серпня — 23 серпня).
Усі мрії кедра про зручність, але до будь- якої ситуації він пристосовується швидко. Цей деревний символ завжди вельми впевнений у собі та динамічний, перебуває в центрі загальної уваги. Він здатний зненацька заскочити будь-кого і може виплутатися з будь-якої кризової ситуації. Кедр легко може стати зброєю в недобрих руках. Знаходячи улюблену справу, віддається їй цілком. Зазвичай, життя таких людей дуже різноманітне, а душа інтелігентна, сприйнятлива, чутлива і сентиментальна.
7-й студент. Сосна (19 лютого — 28/29 лютого / 24 серпня —
2 вересня
)
Сосна цінує домашній затишок і гарний інтер’єр, любить красиві речі, а свій милий куточок створює собі сама. Сосна відважна, неслухняна, непохитна, завзята, можливо, завдяки цим якостям у роботі успішна. Хвойна красуня здатна розв’язати будь-яку неймовірно складну ситуацію з гідністю. Вона точна в своїх діях, нездатна на зайву щедрість, хоча в глибині душі — імпульсивна й чутлива. Можливо, саме тому її єдина слабина — кохання.
8-й студент. Верба (1 березня — 10 березня / 3 вересня — 12 вересня).
Чутлива і романтична зовні, верба насправді рішуча і діловита. Ненавидить безбарвність і буденність побутових проблем, а страждання через кохання надають її життю сумбурності. Але не варто на слово вірити її стражданням, адже почуття без страждань не привернуть її увагу.
9-й студент. Липа (11 березня — 20 березня / 13 вересня — 22 вересня).
Чарівна липа, без сумнівів, здатна закохати в себе кожного. Вона сповнена протиріч — полохлива, песимістична, мовчазна, безтурботна і ненадійна. Липа терплячий слухач, але у справах кохання здатна на ревнощі без будь-якого приводу.
10-й студент. Ліщина (22 березня — 31 березня / 24 вересня —
3 жовтня
).
Це дерево слабке і непоказне на перший погляд, але насправді чарівне й оригінальне. Ліщина — одна з небагатьох, здатна задовольнятися малим, а також пристосовуватися до будь-яких умов життя. Вона добра, мудра і терпляча, стримана і скромна, але завжди помітна.
11-й студент. Горобина (1 квітня — 10 квітня / 4 жовтня —
13 жовтня
).
Горобина чарівна і мила, має вишуканий смак : ~:-:5ить дарувати радість. Але незважаючи на це, взаємини з нею складні, контакти — важкі. Горобина чутлива і наївна, на неї можна покластися, в коханні вимагає стільки, скільки віддає, не прощає обману й розчарування.
12-й студент. Клен (11 квітня — 20 квітня / 14 жовтня — 23 жовтня).
Клен завжди акуратний і сповнений енергії — буквально невтомний, особливо, якщо коли це стосується його фантазій і незвичайних планів. Він стриманий, але водночас здатний ухвалювати ризиковані рішення. Здатний викликати на відвертість, сам добре висловлюється, має гармонійне почуття гумору, а також любить, коли про нього говорять.
13-й студент. Горіх (21 квітня — 30 квітня / 24 жовтня —
2 листопада
)
Горіх боязкий, примхливий, егоїстичний, буває агресивним, але, незважаючи на це, гостинний і ввічливий, схильний до лояльності, вірності.
Любить страждати сам або змушує страждати інших, тому цьому знаку зовсім не притаманна врівноваженість. Його впливу необхідно протистояти, інакше він своїм стратегічним розумом і швидкістю реакції поглине будь-кого.
14-й студент. Жасмин (1 травня — 14 травня / 3 листопада —
11 листопада
).
Живий і товариський жасмин буквально вабить вмілою бесідою. Ніжна квітка вразлива, схильна до розчарувань. Песиміст від народження. Дипломатична сторона його натури робить жасмин обережним і далекоглядним. Життя в шлюбі з ним складне, адже навіть у власному будинку він бажає незалежності. Кохана чи коханий можуть швидко набриднути жасмину, тому він здатний залишити його чи її. Жасмин любить дітей.
15-й студент. Каштан (15 травня — 24 травня / 12 листопада — 21 листопада).
Каштан сповнений живої сили і відчуває необхідність у просторі. Справедливий, ненавидить розважливість, чутливий і вразливий, через що гостро потребує багато кохання. Упертий, полюбляє комфорт, неговіркий, іноді здатний шокувати. Каштан — однолюб, тому його життя повністю залежать від оточуючих.
16-й студент. Ясень (25 травня — 3 червня / 22 листопада — 1 грудня).
Вимогливий ясен має жвавий характер, завдяки чому спільне з ним проживання є складним. Він прагне оточити себе турботою інших і водночас змушує жити кожного за своїми правилами. Цей знак прагне самостійного і незалежного життя, достатньо самолюбивий, примхливий, але щедрий, має унікальну інтуїцію і проникливість. Ясен — завжди надійний.
17-й студент. Граб (4 червня — 13 червня / 2 грудня — 11 грудня).
Граб — естет, фантазер та інтелектуал. Він здатний до покори і дисципліни, в ньому розвинені почуття справедливості та відповідальності. Відмінний партнер, але між обов’язком і коханням обирає перше.
18-й студент. Інжир (14 червня — 23 червня / 12 грудня — 20 грудня).
Інжир делікатний від народження, вразливий і непристосований до труднощів життя. Дуже потребує тепла і простору, стабільності, проте непостійний, емоційний та імпульсивний. Образливий реаліст досить поблажливий до інших, змушений все життя боротися з лінню.
19-й студент. Дуб (весняне рівнодення — 21 березня).
Величний і переповнений достоїнствами. Дата народження повністю визначає негнучкий характер дуба — в ньому немає нічого тендітного. Він сміливий і відважний, вольовий і витриманий, непримиренний і незалежний. Але незважаючи на це, дуб важко витримує хвороби, живе, як справжній консерватор, який не цікавиться чужими життями і повністю позбавлений інтуїції.
20-й студент. Береза (річне протистояння — 24 червня).
Береза гнучка, мила й аристократична, делікатна і стримана. Скромна й елегантна пуританка. Сентиментальна, вірна, інтелігентна, винахідлива, від життя берізці потрібен лише мінімум: кохана людина і гарна бібліотека.
21-й студент. Маслина (осіннє рівнодення — 23 вересня).
Маслина в гороскопі межує між красивим і потворним. Маслина спокійна і врівноважена, делікатна і небайдужа. Вона володіє собою, відчуває потребу в спокої. Її люблять і цінують оточуючі, від чого вона практично завжди щаслива.
22-й студент. Бук (зимове протистояння — 21/22 грудня).
Бук спритний. Навіть у несприятливих ситуаціях здатний на успіх. Це знак завжди переповнений планами і йде наміченим шляхом. Ідеальний чоловік або дружина, бук щедрий і порядний з оточуючими. Любить дітей. Яскравий матеріаліст, адже любить багатство і щастя.



 _________________________
ЦІКАВА ХІМІЯ
«Хімія та географія»
1.        Назви яких елементів походять від назв частин світу? (Америцій, Європій)
2.        Назви яких елементів походять від назв країн? (Францій, Германій, Полоній, Індій, Скандій, Аргентум)
3.        Із чого складається гідросфера? (Вода океанів, вода суші, вода в атмосфері)
4.        У яких агрегатних станах ми можемо зустріти Н2О? (Твердому, газоподібному, рідкому)
5.        Який відсоток складає вода у Світовому океані? (96,5% усієї води і лише 3,5 – води суші)


«Хімія та біологія»
1.        Скільки заліза міститься в організмі дорослої людини? (4 г)
2.        При нестачі якого хімічного елемента кров не зсідається? (Са)
3.        Нестача якого хімічного елемента в організмі людини приводить до захворювання зубів? (Фтор)
4.        Яким хімічним елементом багата морська капуста ламінарія? (Йод)
5.        Назвіть хімічний елемент, назва якого співпадає з назвою лісу. (Бор)


«Хімія тa український правопис»
1.   Використовуючи символи хімічних елементів, складіть прізвище українського письменника, автора «Захара Беркута» та «Каменярів». Назвіть хімічні елементи, символи яких використали. (FRaNCo)
2.   Складіть із назви запропонованого хімічного елементу, Протактиній, назву іншого елементу. (Титан, торій, натрій, актиній, криптон)
«Хімія тa історія»
1.     Назви яких елементів пов’язані з міфологією? (Нептуній, Плутоній, Ураній)
2.     Якщо вірити давнім історикам, то під час походу Олександра Македонського в Індію офіцери його армії не так часто хворіли шлунково- кишковими захворюваннями, як солдати. Їжа і питво у них були однаковими, а ось металевий посуд – різним. З якого дивовижного металу був виготовлений офіцерський посуд? (Зі срібла)


«Хімія та екологія»
1.        Яке автомобільне пальне є екологічно чистим і не отруює повітря? (Водневе)
2.        Як називається цінний газ, необхідний для зелених рослин? (Вуглекислий)
3.        Чому у Мертвому морі (це в Ізраїлі) немає життя? (Через високу концентрацію солі)


«Хімія та фізика»
1.        Який метал можна зустріти в електричній лампі? (Вольфрам)
2.        Метал, який міститься у батарейці. (Цинк)
3.        Один єдиний рідкий метал, який вміщений у термометрі. (Ртуть)
4.        Що таке атом? Молекула?


ГОЛОВОЛОМКА «ХІМІЧНІ ЕЛЕМЕНТИ»

За годинниковою стрілкою заповніть круги відповідно до визначень.
1.        Назва хімічного елемента, яка походить від «індиго» – темно-синього барвника рослинного походження, який виробляли в Індії. (Індій)
2.        Назва хімічного елемента, в перекладі з грецької – «важкий». (Барій)
3.        Назва хімічного елемента, в перекладі з грецької означає «зелена гілка». (Галій)
4.        Назва хімічного елемента, в перекладі з грецької – «троянда». (Родій)
5.        Радіоактивний елемент, в перекладі з латинської – «промінь». (Радій)
6.        Радіоактивний елемент, який утворює стійкий свинець. (Радон)
7.        Метал – основа сусального золота та бронзи. (Олово)
8.        Назва хімічного елемента, в перекладі з грецької – «запах». (Осмій)
ХІМІЧНІ ЗАГАДКИ

1)   У вогні мокне, у воді сохне. (Віск)

2)   Горить стовпчик, а вугілля немає. (Свічка)

3)   У воді росте, у воді кохається, у воду впаде – води злякається. (Сіль)

4)   Я вода і на воді плаваю. (Крига)

5)   Що таке: пливе і ллється,
Часом на камінь дереться,
Як немає – все всихає,
Звір і птах помирає? (Вода)

6)   Мене не їдять, і без мене не їдять. (Сіль)

7)   Вбиваємо його молотом, а воно сміється золотом. (Залізо)

8)   Чорне, блискуче, у воді не тоне, а у вогні горить. (Кам’яне вугілля)






Державний навчальний заклад
Запорізькемашинобудівневищепрофесійне училище






Доповідь на тему:

КОНЦЕПТУАЛЬНІ ЗАСАДИ
ПАТРІОТИЧНОГО ВИХОВАННЯ УЧНІВСЬКОЇ МОЛОДІ







Розробив                              завідувач бібліотеки
Кабанок Т. М.





Запоріжжя
2018
ЗМІСТ
         Вступ
Розділ 1. Сутність патріотизму……………………………………………4
Розділ 2. Мета й завдання патріотичного виховання.........….6
Розділ 3. Основні підходи до здійснення патріотичного виховання……8
Розділ 4. Принципи патріотичного виховання…………………………...9
Розділ 5. Формування національної свідомості учнів засобами бібліотечної роботи……………………………………………………………...11
Список використаної літератури.

ВСТУП
Сьогодні Україна проживає один із найсуворіших періодів становлення та розвитку. Відбувається випробовування народу на стійкість, мужність, порядність. Саме в такі періоди загартовується сила і дух нації, викристалізовуються її цінності, торується нелегкий шлях до суверенності.
З урахуванням суспільно-політичної ситуації, що склалася в Україні, дедалі більшої актуальності набуває виховання в молодого покоління почуття патріотизму, відданості загальнодержавній справі зміцнення країни, активної громадянської позиції тощо. За умов поліетнічної держави патріотичне виховання має сприяти цілісності, соборності України, що є підґрунтям української національної ідеї. Визначальною рисою українського патріотизму має бути його дієвість, спроможна перетворювати почуття на конкретні справи та вчинки на користь держави. Справжній патріот повинен мати активну життєву позицію, своїми справами та способом життя сприяти якісним змінам ситуації в країні на краще. Для формування такої свідомості особистості має бути успішно реалізована цілісна система патріотичного виховання.


РОЗДІЛ 1. Сутність патріотизму

Патріотизм — складне та багатогранне поняття, один із найважливіших компонентів індивідуального та суспільного способу життя.
На особистісному рівні патріотизм виявляється у свідомості людини, її моральних ідеалах і цінностях, реальній поведінці та вчинках. Це звичайний моральний стан життя людини. Він виявляється не лише в незвичайних ситуаціях, але й у повсякденному виконанні особистістю своєї роботи, яка приносить користь і людині, і суспільству. Отже, суб’єктом — носієм патріотизму є сама людина. Завдяки її творчій праці, любові, відданості розвивається почуття патріотизму.
Патріотизм є творчим актом духовного самовизначення особи. Це свідома громадянська позиція, особливе спрямування самореалізації та соціальної поведінки громадянина.
У широкому розумінні слова патріотизм — це суттєва частина суспільної свідомості, яка проявляється в колективних настроях, почуттях, ціннісному ставленні до свого народу, його способу життя, національних здобутків і переваг, культури, традицій, героїчного історичного минулого та сьогоднішньої розбудови держави як єдиної нації, до безмежних просторів Батьківщини, її природних багатств.
За О. Вишневським, патріотизм має три різновиди: етнічний, територіальний і державницький.
Етнічний патріотизм є вродженим, він повноцінно розвивається, якщо молода людина зростає у національно свідомій українській сім’ї, її виховують в українських закладах освіти, при цьому відбувається етап раннього етнічно-територіального самоусвідомлення.
Територіальний патріотизм ґрунтується на любові до рідного місця на землі, до місцевості, ландшафту, клімату, місця, де людина народилася.
Державницький патріотизм — це розвиток у молоді державницького світогляду та державницького почуття — вищого патріотизму, який ґрунтується на державній ідеології та пов’язаний з поняттям громадянськості.
Як зазначає В. Лутовінов, сучасна епоха з її суперечностями та альтернативами формує новий, неоднозначний, багатогранний облік патріотизму. За умов розвитку інформаційної культури має формуватися громадсько-гуманістичний патріотизм, який є поєднанням елементів етнічного та державницького домінантним чинником визнає гуманність. З одного боку, збільшується багатоманітність людських співтовариств, посилюються специфічні особливості економіки, політики, культури, зростає тяжіння до їх збереження, а з іншого — виникає реальна єдність і взаємозалежність народів, посилюється міжнародне співробітництво та розуміння того, що тепер формуються загальноцивілізаційні процеси, а найважливіші національні та внутрішньодержавні проблеми (економічні, продовольчі, енергетичні, екологічні, інформаційні, демографічні) можуть бути розв’язані лише завдяки спільними зусиллями.
Справжній патріот гуманно ставиться до інших народів. Його культура проявляється в повазі інтересів, прав, самобутності людей інших національностей, підтриманні їх у боротьбі за свободу та незалежність, терпимості, толерантності, готовності й умінні йти на компроміс з різними етнічними, релігійними групами заради миру в своїй державі й у світі.
Важливою ланкою патріотичного становлення громадянина України є освіта, тому що вона — єдиний соціальний інститут, через який проходить кожна людина з набуттям при цьому конкретних рис особистості, фахівця та громадянина.
Патріотичне виховання учнівської молоді — це комплексна, системна та цілеспрямована діяльність органів державної влади, громадських організацій, сім’ї, школи, інших соціальних інститутів щодо формування у молодого покоління високої патріотичної свідомості, почуття вірності, любові до Батьківщини, турботи про благо свого народу, готовності до виконання громадянського та конституційного обов’язку із захисту національних інтересів, цілісності, незалежності України, сприяння становленню її як правової, демократичної, соціальної держави.


РОЗДІЛ 2. Мета й завдання патріотичного виховання

Метою патріотичного виховання є становлення громадянина-патріота України, готового самовіддано розбудовувати її як суверену, незалежну, демократичну, правову, соціальну державу та забезпечувати її національну безпеку, знати свої права й обов’язки, цивілізовано відстоювати їх, сприяти єднанню українського народу, громадянському миру та злагоді в суспільстві.
Завдання патріотичного виховання:
®        утвердження у свідомості та почуттях особистості патріотичних цінностей, переконань і поваги до культурного й історичного минулого України;
®        виховання поваги до Конституції України, законів України, державної символіки; х визнання та забезпечення в реальному житті прав дитини як найвищої цінності держави і суспільства;
®        усвідомлення взаємозв’язку між індивідуальною свободою, правами людини та її патріотичною відповідальністю;
®        сприяння набуттю патріотичного досвіду на підставі готовності до участі у процесах державотворення, вміння визначати форми та способи своєї участі в життєдіяльності громадянського суспільства, спілкуватися із соціальними інститутами, органами влади, спроможності дотримувати законів і захищати права людини, готовності взяти на себе відповідальність, здатності вирішувати конфлікти відповідно до демократичних принципів;
®        формування етнічної та національної самосвідомості, любові до рідної землі, держави, родини, народу;
®        визнання духовної єдності населення всіх регіонів України, спільності культурної спадщини та майбутнього;
®        формування толерантного ставлення до інших народів, культур і традицій;
®        утвердження гуманістичної моральності як базового підґрунтя громадянського суспільства;
®        культивування кращих рис української ментальності: працелюбності, свободи, справедливості, доброти, чесності, дбайливого ставлення до природи;
®        формування мовної культури, опанування української мови як духовного коду нації, її використання;
®        спонукання особистості до активної протидії аморальності, правопорушень, шовінізму, фашизму.

РОЗДІЛ 3. Основні підходи
до здійснення патріотичного виховання

.
Науковий підхід до процесу формування громадянина-патріота передбачає, що дія загальних закономірностей становлення патріотизму опосередкована впливом конкретних історичних умов життєдіяльності певного суспільства та кожного його суб’єкта зокрема. Конкретно-історичний підхід допомагає пізнати та сформулювати специфічні, більш актуальні на певному етапі розвитку українського суспільства завдання патріотичного виховання, а саме: усвідомлення громадянами України необхідності демократичних процесів у поєднанні з розбудовою громадянського суспільства.
 Громадянин-патріот формується інтенсивніше, якщо любить Батьківщину не лише на словах, а на ділі, якщо бере реальну участь у діяльності, в якій апробуються на практиці громадянські цінності, якщо ця діяльність проходить через його почуття, відповідає його потребам та інтересам.
У патріотичному вихованні особливого значення набуває особистісно зорієнтований підхід, коли в центрі освітньо-виховного процесу перебувають інтереси молоді її потреби та можливості, права окремого індивіда, його суверенітет. Лише через таку ієрархію ціннісних підходів як «людина (особистість) – народ (культура, історія, освіта) – держава (суспільство)» можна реалізувати перспективну і демократичну модель виховання громадянина-патріота.
Необхідною умовою оптимізації патріотичного виховання є дотримання системного підходу, який передбачає розгляд цілісного багаторівневого взаємозалежного відкритого процесу в його постійному розвитку та саморозвитку.




Патріотичне виховання спирається на загальнопедагогічні принципи виховання: дитиноцентризм, природовідповідність, культуровідповідність, гуманізм, урахування вікових та індивідуальних особливостей. Водночас патріотичне виховання має свої принципи, які відображають його специфіку. Серед них:
®        принцип національного спрямування, що передбачає формування національної самосвідомості, виховання любові до рідної землі, українського народу, шанобливого ставлення до його культури, поваги до культури всіх народів, які населяють Україну, здатності зберігати свою національну ідентичність, пишатися приналежністю до українського народу, брати участь у розбудові та захисті своєї держави;
®        принцип самоактивності та саморегуляції забезпечує розвиток у вихованця суб’єктних характеристик, формує здатність до критичності та самокритичності, до прийняття самостійних рішень, виробляє громадянську позицію особистості, почуття відповідальності за її реалізацію в діях і вчинках;
®        принцип політкультурності передбачає інтегрованість української культури в європейський і світовий простір, створення для цього необхідних передумов: формування в учнівської молоді відкритості, толерантного ставлення до відмінних ідей, цінностей, культури, мистецтва, вірувань інших народів, здатності диференціювати спільне та відмінне в різних культурах, спроможності сприймати українську культуру як невід’ємну складову культури загальнолюдської;
®        принцип соціальної відповідності обумовлює потребу узгодження змісту та методів патріотичного виховання з реальною соціальною ситуацією, в якій організовано виховний процес, і має на меті виховання в молоді готовності до захисту Вітчизни й ефективного розв’язання життєвих проблем;
®        принцип історичної та соціальної пам’яті спрямований на збереження духовно-моральної й культурно-історичної спадщини українців, що відтворює її у реконструйованих і осучаснених формах і методах діяльності;
®        принцип поколінної наступності, який зберігає для нащадків зразки української культури, етно-культури народів, які живуть в Україні.

Мета патріотичного виховання переплітається із завданнями соціалізації й індивідуалізації особистості, які на сьогодні полягають у тому, щоб розвивати в учня позитивні загальнолюдські якості, сприяти його адаптації в суспільному житті. Сьогодення потребує подолання педагогічних стереотипів на підставі переходу від окремих напрямів виховання до розробляння, проектування та моделювання перспективних виховних систем закладів освіти.
Формуванню громадянина держави, активної життєвої позиції молодої людини сприяє учнівське самоврядування.
 Сучасна суспільно-політична ситуація в Україні вимагає відтворити цей досвід. Отже училище має виховувати соціально адаптовану та громадсько-орієнтовану особистість, яка після його  закінчення  успішно знайде своє місце в житті. Для цього доцільно учнівське  мікросередовище сполучити з реальною дійсністю. Саме громадсько-активна позиція  додає до урочної та позаурочної діяльності реального життя, створює єдине поле громадянського виховання не лише учнів, але й усіх учасників освітнього процесу. У результаті відбувається комплексне, системне виховання громадянина.




Розділ 5. Формування національної свідомості учнів засобами бібліотечної роботи.
В контексті нових викликів, що постали перед Україною  бібліотеки навчальних закладів покликані формувати у підростаючого покоління такі риси національної ідеї, як любов до Батьківщини  та українського народу;турботу про своє та громадянське благо, сприяння становленню та утвердженню України, як суверенної, правової та демократичної держави. Для цього бібліотекарем  разом з учнями було розроблено памятку  патріота України.
Завжди пам’ятай, що ти живеш в Україні, ти є частиною українського народу, тому завжди люби свою країну, оберігай її багатства та покладай зусиль для розквіту своєї держави.
-         Шануй державні символи, поважай закони України.
-         Будь чесним, мужнім, толерантним до недоліків товаришів, відкритим у спілкуванні з людьми.
-         Розвивай почуття родинності, миролюбства.
-         Наполегливо та добросовісно здобувай знання.
-         Нетерпимо стався до байдужості.
-         Памятай про свій громадянський обов’язок перед Батьківщиною, суспільством.
-         Ніколи не зраджуй інтересів своєї країни.
-         Виховуй у собі працелюбність, національну свідомість, повагу і любов до традицій свого народу.
-         Будь гордим за досягнення країни, минулі й сьогодення.
      В умовах розвитку науково – технічного прогресу, зокрема інформаційних технологій, існує проблема зниження рівня читацької культури молоді, а також зниження інтересу до пізнання історії України, та до користування друкованою книгою, як джерелом інформації. Отже завдання бібліотеки полягає в сприянні забезпечення навчально-виховного процесу в напрямку національно – патріотичного виховання молоді, максимального залучення бібліотечного фонду  по даній тематиці.
     Актуальність зазначеної проблеми визначається низкою факторів:
-         по – перше, єдиним шляхом для світового інформаційного простору є впровадження інформаційних технологій, які дають змогу користувачам одержати доступ не лише до ресурсів бібліотеки, а і до світових ресурсів.
-         По – друге в теперішній час складається нова національна інформаційна інфраструктура і бібліотека є її невідємною складовою. При цьому особливо важливо поєднувати пріоритети національного виховання з європейським напрямком України.
       Національно – патріотичне виховання молоді в сучасних умовах значною мірою зумовлюється вимогами сучасних державотворчих процесів на засадах  гуманізму, демократії, соціальної справедливості. І тому я вважаю, що в училищі має бути створене розвивальне середовище, яке буде сприяти вихованню справжніх патріотів.
         Бібліотека має стати справжнім центром  пропаганди книги , надійним помічником у навчанні та вихованні молоді. Всі найважливіші матеріали в бібліотеці розміщені на тематичних полицях, книжкових виставках, включені в інформаційні повідомлення (сформовані папки газетних матеріалів про події в зоні АТО, Героїв Небесної Сотні)
          Пріоритетна роль в реалізації національно – патріотичного виховання належить активним формам, що стимулюють творчість, ініціативу, самостійне та критичне мислення і базуються на принципах багатосторонньої взаємодії. Виходячи з цього кожен рік до дня української писемності та мови в бібліотеці проводяться інформаційні години, бесіди, книжкові виставки. Для розширення знань з літератури рідного краю в бібліотеці оформлена постійно діюча виставка  «Письменники Запоріжжя», де зібрані добірки творів В.Лісняка, Т.Лютого, М.Білокопитова, П.Ребра .
         Значне місце в системі роботи бібліотеки займають акції: «Книга для воїнів АТО», « Бібліотека госпіталю». Слідуючи вимогам сьогодення та викликам, які постали перед Україною бібліотекар разом з учнями училища бере участь у благочинних акціях на підтримку воїнів АТО: так були написані листи обереги , приймали участь у Всеукраїнському конкурсі « Моральний вчинок», « Європа починається з тебе»
         Бібліотека приймає участь у всіх заходах щодо відзначення дат загальноукраїнської значущості:
-         лінійки « Прости нас памяте, прости»  присвячені жертвам голодомору 1933року, « Україна починається з тебе» до дня Гідності та Свободи
-         відкриті виховні години « Небесна сотня в небо полетіла», «Афганістан болить в моїй душі», « Мама, матінко, матуся»
      З метою популяризації історії України та рідного краю, відродження національної культури оформлюються книжкові виставки:
- « 14 жовтня – день Захисника Вітчизни» - учні мають можливість познайомитись з героїчними сторінками боротьби за звільнення Запорізького краю від нацистських загарбників»
- «  Де козак, там і слава» - виставка, в якій розкриваються славні сторінки історії, які підносять наш народ до вершин цивілізації, визначають його заслуги перед людством, адже українці – єдина в світі козацька нація.
- « День української писемності та мови» - мова – найважливіший засіб патріотичного виховання, яка впливає на національну свідомість молоді і є кодом нації.
- « Шевченко – гордість України» - виставка, яка присвячена творчості Т.Г.Шевченка, учні відкривають його не тільки як поета, але і як художника.
- « Мужні герої, сотня Небесна»  виставка демонструє готовність молодого покоління відстоювати національні цінності, українську державність.
- « Символи моєї держави» - це добірка книг та матеріалів, що виховує повагу до національних символів і сприяє посиленню патріотичного виховання .
       Вище зазначені методи та форми роботи сприяють вирішенню таких завдань національно – патріотичного виховання як:
-          поваги до конституції, законів України, державних символів – герба, прапора, гімну та історичних святинь.
-         Формуванню духовних цінностей таких як, любові до рідної землі, гордості за минуле й сьогодення на прикладі героїчної історії українського народу.
      Важливо, щоб наші учні прагнули жити в Україні, розуміли необхідність дотримання конституційних і правових норм, володіли державною мовою, шанобливо ставились до історії, культури та традицій українського народу. Кожен  із нас повинен пам’ятати , що відповідає за долю Батьківщини. Від того як ми ставимось до неї, залежить наше майбутнє.
 ___________
Мама! Найдорожче слово в світі1
Де б не був ти, щоб ти не робив
Та вона шлях твій завжди освітить
Ніжним серцем, відданим тобі!
Ведучий 1: Сьогодні ми вітаємо із Днем матері. Саме на весну припадає це свято, бо весною все прокидається до життя. Уперше організувала День матері американка Анна Джарвіч у 1910 році в Філадельфіі. У 1928 році його влаштував Союз українок Канади, а наступного 1929 року це свято відзначалося у Львові. Згодом його почали відзначати у всьому світі.
Ведучий 2: Слово « мама» росте з нами тихо, як ростуть тендітні берізки і могутні дуби, як сходить ранкове сонце, як зацвітають чорнобривці, як народжується колискова пісня. Дуже жаль, що нам не дано запам’ятати ту мить, той день коли над нашою колискою схилилася мати і ніжно заспівала колискову пісню. Саме мамина колискова пісня засіває в дитячу душу любов до рідного краю, до життя.
1. Песочная анимация

Є у світі хтось, мов ангел ясний
З ніжним серцем, поглядом святим
Опікун ласкавий і прекрасний
Ще й порадник з серцем золотим
Є у світі друг найкращий, вірний
Щоб життя не пожалів для нас
Щоб всю працю, труд весь непомірний
Він жертвує нам у кожну мить
Це кохана наша мама
Ангел наш і приятель і друг
Що нас вчить рідний край кохати
Рідну землю і родинний круг
Ведучий 3: Про матерів можна говорити дуже багато. Давайте на мить заплющимо очі і подумки згадаємо своїх мам. І відразу з уст зриваються найніжніші й найтепліші слова. А  як не згадати материнські натружені руки, які  пахнуть дощами і веснами, житами і росами.
Материнські натружені руки
Дбають ніжно про нас
Щоб не було ні хвилини розлуки
Щоб радості було доволі
Щира дяка від нас хай полине
І засвітиться ніжно серденько
Будьте здорові і завжди щасливі
Дорогі наші неньки
( 2. звучить пісня « Помолимся за родителей»)
Ведучий 1: Найбільше розумієш, що таке материнське тепло , ніжність, коли мама далеко від тебе. Як тоді не вистачає її порад, поцілунку. Чи є у світі серце більш чутливе і вірне, ніж материнське. У ньому ніколи не згасає любов, воно ніколи не буває байдужим. І скільки б тобі не було років, тобі завжди потрібна мама її погляд – то ніжний, то суворий, її очі – то сумні, то радісні.
Мамо, так мало я тобі сказати встиг
І поглядом і жестом і словами
А відстань усе більше між нами
І голос твій чомусь на мить притих
Де б не йшов я, ланами чи тернами
До якої б не прагнув зорі
Думи ваші надіями теплими
Мені в душу навіки лягли
Ведучий 2 : Мама – символ усього найкращого,  найдобрішого, найсвітлішого. Мама – це слово, яке найчастіше повторює людина в хвилини страждання і горя. Де б ми не були, що не робили мама завжди освітить нам шлях ніжним серцем.  У дні важкі і дні на щастя щедрі – вона завжди з нами.
(3. Звучит песня «Мама»)
 Ще поки наші матері
В турботі поночі над нами
Схиляють душі й на зорі
Тихцем прощаються зі снами
Аби не рипнути дверима
Впустити досвіток до хати
Не вельмо бідкаємось ми
Щоб щастя – долі не проспати
Ведучий 3: У матері всі помисли, турботи і переживання – про дітей, про їх долю. Добро в серцях і в справах дітей – її щастя, зло – її горе. Памятайте слова В.О.Сухомлинського: « Недобре слово – подряпина на ніжній тканині душі материнської. Вона знесе все: і кривду, і біль, і горе. Але від кожної подряпини назавжди залишається рана»
Ведучий 1: Тож хочеться всім сказати – бережіть матерів. Берегти матір – значить пілкуватися про чистоту джерела, з якого ти пив з першого подиху й питимеш до останньої миті свого життя. « Ти живеш людиною і дивишся в очі інших людей,  як людина лише стільки, скільки ти назавжди залишаєшся сином своєї матері»
Ведучий 2: Мама – найрідніша для кожного з нас  людина. Вона, як сонечко, яке оберігає, розрадить,  допоможе подолати життєві негаразди. І скільки б тобі не було років – п’ять чи п’ятдесят – для неї ти завжди будеш дитиною.

4. Поздравление
Щасливий той, хто рідну матір має,
Хоч зморшки вкрили вже чоло
На світ спокійно споглядає
Не знає, що то в світі зло
Для матерів ти все дитина
Хоч ти розрісся наче дуб
Вона піклується тобою
Хоч в тебе і сивіє чуб
Ти все для матері дитина
Ти ціль життя  і її зміст
Вона тобі вінки сплітає
Готовить тисячі утіх
Вона, як ангел охоронець
Змете з дороги зло і гріх
У мами захист – оборона
У кожну мить і в день, і в ніч
У горі поцілунок мами
Осушить сльози з твоїх віч…
Під доглядом її ти ставиш
Свій перший крок на шлях життя
Коли шал юний тягне в пропасть
При тобі матінка твоя
І жертв немає завеликих
Щоб рятувати, зберегти
Вона для тебе все жертвує
Її ж дитина – ти
Ведучий 3 : Як хочеться, щоб життєва стежина кожного з нас була щасливою, бо щастя матері – це щастя її дитини. Непомітно лине час не встигнуть оглянутися наші мами, як ми, діти повиростаємо і випурхнемо зі своїх осель, як пташенята розлетимося по світу.
Ведучий 1: Бережіть матерів так,як вони бережуть вас. Даруйте їм радість і спокій. Хай із вами по життю крокує материнська мудрість, доброта і щирість, адже все починається з матері.

5. Звучит песня «Скрябін «Мати»
________
МОРАЛЬНИЙ ВЧИНОК
Роботи учнів ДНЗ "ЗМВПУ" 
на обласний етап  конкурсу 
"З любов'ю до Ураїни"
____
___________________________________

Творча робота "ПРИСВЯТА..."

  Мене звати Рибалко Артем, я учень 2 курсу ДНЗ «Запорізьке МВПУ». Сьогодні Ольга Вікторівна запропонувала всій групі взяти участь у конкурсі «Моральний вчинок» і зачитала з тлумачного словника визначення слова «мораль»: «Мораль – 1.Система норм і принципів поведінки людей у ставленні один до одного та до суспільства. 2. Повчальний висновок із чогось». Я почав роздумувати, який же вчинок з відомих мені є достойним цій номінації.
  Слово «мораль» останні 4 роки асоціюється у мене з іменем мого батька, Калініна Сергія, бо саме його система норм і принципів у моїй свідомості відповідає цьому поняттю.
  Пам’ятаю, коли він з’явивився у моєму житті, я ходив у дитсадок і коли вперше його побачив, то він мені здався якимсь надзвичайно мужнім, героєм з казок, які розповідала нам вихователька. Саме з цього моменту в нас з мамою почалося нове життя, наповнене яскравими барвами, в якому з’явився наш особистий захисник…
  Ми з татом могли годинами ремонтувати машину, і для мене це заняття було не тяжкою роботою, а цікавим захопленням, яке кожного дня відкривало для мене нові обрії. Мені навіть почало здаватися, що з ним мені стало так само цікаво як і з мамою, і навіть більше…
  Наступною великою подією в нашому життя стала поява моєї сестрички. Пам'ятаю, як мама на декілька днів поїхала  ніби у відрядження, а повернулась з гарненьким рожевим конвертом, у якому спала САМА Катерина Сергіївна. Тоді татові очі світились  якимсь особливим блиском, в якому виднілись ніжність і любов. З цього приводу вдома було грандіозне свято, а я не міг натішитися сестрою. І саме тоді у моїй душі з’явилося побоювання, що тепер, після появи сестри, ми з татом будемо менше ремонтувати машину, бо їй також потрібна увага… На щастя, мій страх виявився безпідставним, адже татової любові і теплоти вистачило на всіх.
  Ось так ми й жили: я, тато, мама і Катерина Сергіївна…Здавалося, що так буде завжди, але…
  Зима 2014. Ми з татом закінчували ремонт у квартирі дідуся. Дзвінок у двері. Більше я тата не бачив. З цього моменту він став не лише нашим захисником, а й захисником всієї України. Пам’ятаю, я дуже за ним сумував, але й дуже пишався.
  Так ми протримались до літа. Серпень місяць завжди для нас був особливим, адже ми завжди святкували відразу два Дні народження: 25 серпня – тата, а 27 серпня – мамі. Зв’язок з татом ми втратили ще в 20 – х числах. Мама говорила : «Нічого, все буде добре. Сергій все одно знайде спосіб привітати мене зі святом, як це завжди робив». Але ні 25 –го ні 27- го дзвінок так і не пролунав, телефон так і залишався поза зоною обслуговування. Більше батька ми не бачили. Це був Іловайський котел. Пізніше ми дізнались, що загинув він на свій День народження…
Отже, мораль… Якщо говорити про мораль як про «повчальний висновок із чогось», то висновок я зробив лише один: мій батько герой, не з казок, а справжній. Саме тому я зараз навчаюсь в тому ж закладі, який закінчив мій тато і кожного дня споглядаю меморіальну дошку в його честь… З часом нестерпний біль минає, а залишається лише почуття гордості за свого батька. Для мене він назавжди залишиться захисником нашого народу і втіленням найморальнішого у світі вчинку, адже лише та система норм і принципів поведінки людей у ставленні один до одного та до суспільства має право на існування, в якій кожен може віддати своє життя за мільйони, а мільйони завжди про це пам’ятатимуть  … І  саме ця генетична пам’ять про подвиги тисяч таких героїв, як мій батько, стане головним поштовхом для кращих змін на нашій Батьківщині.

   _____________________________________________________________
Есе "Екологія починається з тебе"

Побутові відходи.  Однією з найсерйозніших екологічних проблем України сьогодні можна вважати проблему утилізації та переробки різних відходів. У країні діє близько 800 офіційних звалищ, загальна кількість сміття на яких перевищила позначку в 35 млрд. т. Щорічно ця цифра зростає ще на сімсот-вісімсот тисяч тонн. За інформацією Міністерства екології та природних ресурсів, загальна площа всіх полігонів з відходами вже займає 4% площі України. Речовини, які виділяються в результаті хімічних реакцій, здатні перетворити територію України в одну суцільну зону екологічного лиха. Адже небезпечні хімічні речовини і бактерії просочуються в ґрунт, потрапляють в повітря і ґрунтові води, отруюючи життя на відстані десятків кілометрів від звалища. За інформацією Міністерства екології та природних ресурсів України, щорічно середньостатистичний українець викидає на смітник близько 250 кілограмів побутових відходів. З цих 250 кілограмів мінімум 50 можна відправляти не на звалище, а на пункти прийому вторинної сировини, що дозволило б скоротити кількість твердих побутових відходів на 10 мільйонів кубометрів.
Забруднення повітря.Щорічно в атмосферу України потрапляє більше 6 млн. тонн шкідливих речовин і вуглекислого газу. Традиційно найбільшими забруднювачами залишаються промислові підприємства. Однак збільшення кількості автомобілів на дорогах спричинило за собою і збільшення шкідливих викидів в атмосферу. За останні кілька років кількість відпрацьованих газів, що надходять в повітря на території великих міст, зросла на 50-70%. Більше половини шкідливих речовин викидають в атмосферу приватні авто: у 2009 році на їх частку припало 1,7 млн. тонн шкідливих речовин, тоді як загальна кількість всіх автомобільних викидів склала 2,3 млн. тонн. Найбільш забруднені регіони – це  Донецька, Дніпропетровська і Луганська області. А найбруднішими в цьому плані містами стали Макіївка, Дніпродзержинськ та Одеса. Незважаючи на офіційні дані, наведені вище, не можна не згадати і моє місто. Адже не треба володіти статистикою, аби зрозуміти, чи чисте повітря ти вдихаєш. Запоріжжя – промислове місто. Як наслідок – звечора дихати в місті нічим. Заводам необхідні фільтри, а нам – природне чисте повітря.
Водні забруднення. Як, відомо, організм людини на 70% складається з води, тому вона відіграє одну з найважливіших ролей у житті організму. Однак 80% населення України використовує в своєму житті воду з поверхневих джерел, а екологічний стан цих вод з кожним роком погіршується. Недостатнє очищення стоків, неякісне очищення промислових вод, надмірна насиченість органікою призводить до того, що сьогодні практично всі водойми країни наблизилися до 3 класу забрудненості. Але очисні споруди, що виробляють питну воду, розраховані на прийом води 1-2 класу забруднення. Як результат –80% проб води показують, що її якість не відповідає умовам державних стандартів. Майже 75% українців п'є воду з Дніпра. Її якість погіршується вниз за течією річки. Тож найскладніша ситуація з якістю питної води сьогодні в Криму.
Деградація земельних ресурсів. Земельні ресурси України на 71% використовуються для господарської діяльності. Але через надмірне і неправильне використання родючість землі з кожним роком падає. Екосистема ґрунту руйнується в основному через інтенсивний розвиток ерозії: останнім часом їй піддалося більше 35% сільгоспугідь України. Активне використання хімічних добрив призвело до збільшення площі кислих ґрунтів (на 2, 4 млн. Га за останні 15 років). На урожай сільськогосподарських культур впливає і товщина гумусового шару, а вона за останнє десятиліття знизилася в середньому на 20%. До того ж, майже 40% загальної площі земельних ресурсів України належать до забруднених земель. Прогноз на майбутнє невтішний. При збереженні нинішніх темпів деградації грунту (ерозія, затоплення, зміни клімату та ін.) Критичні значення рівня родючості можуть бути досягнуті через 20-30 років, а в окремих регіонах навіть раніше.
Знищення лісів.Ліс покриває лише шосту частину території України. Але при цьому експорт деревини з України в 2, 5 рази перевищує імпорт. Споживче ведення лісового господарства призводить до того, що ліси не відновлюються і втрачають біологічну стійкість (площа лісів, уражених шкідниками і хворобами, постійно збільшується). А цінні породи (дуб, бук і сосна) заміщуються малоцінними (грабом, березою, осикою). Найскладніша ситуація в Карпатах і Криму –тут розвивається ерозія ґрунтів і зсувні процеси. Прямий наслідок нераціональної вирубки лісів – збільшення частоти та інтенсивності повеней в західних областях України, особливо – Закарпаття. Однак така статистика катаклізмів не в силах зупинити знищення лісів: в минулому році обсяги заготівель лісу в Закарпатській області виросли на 14,2%.
Чорнобильська катастрофа.Як вказує ресурс «comments.ua»,за 25 років радіаційний стан територій навколо станції значно покращився. Цьому сприяли і природні процеси, і проведення дезактиваційних робіт, і відсутність людини. Так, в регіоні відновилися популяції вимираючих тварин, а українські чиновники навіть заговорили про можливість скорочення зони відчуження біля ЧАЕС. Але ж проблема нікуди не ділася і все одно має наслідки, які, мабуть, ще довго відчуватимуть люди.
Транспортні викиди.З метою зменшення забруднення повітря Україні дуже важливо найближчим часом перейти на європейські норми і стандарти для бензинів і дизельного палива.
Шкода сигарет. Приблизно 5 мільйонів гектарів (600 000 000 дерев) лісу щороку знищується для сушіння тютюну. Вважається, що одне дерево витрачається на кожні 300 сигарет. Куріння є прямою загрозою для наших лісів, будинків і парків. Викинуті недопалки були пов'язані з великими пожежами (близько 7% лісових пожеж). Забирає сотні життя і пошкодження майна на мільйони доларів.  Недопалки, всупереч поширеній думці,  не розкладаються повністю. За статистикою до 40% сміття на дорозі складають сигарети і тютюнові відходи. Коли йде дощ, недопалки, що лежать змиваються в наші річки і водойми. Токсичні хімічні речовини в недопалках представляють собою загрозу для наших водних екосистем і для прісноводних мікроорганізмів. Розкладання недопалка може зайняти до 12 місяців в прісній воді і до п'яти років в морській воді. Недопалки були знайдені в шлунках молодих птахів, морських черепах і інших морських істот. Величезні суми йдуть на очищення наших транспортних шляхів, очищення вулиць і зливових стоків, а також пляжів і водойм від недопалків. Не кажучи вже про їх утилізацію. Компанія TerraCycle розробила програму утилізації сигарет і кожна людина або організація у віці старше 21 років може реально збирати і відправляти сигаретні відходи прямо в TerraCycle. Тютюн і папір вони перетворюють в компост і целюлозу з фільтрів переробляють в промислові пластмасові вироби, такі як транспортні піддони.
Батарейки. Через те, що українці викидають батарейки у відро для сміття,  елементи живлення потрапляють на сміттєзвалища. Оскільки щорічно батарейки викидаються тоннами, це завдає непоправної шкоди екології і здоров'ю кожного з нас. Як повідомляла газета «Екобезпека», сьогодні в користуванні українців близько мільярда батарейок, що містять близько 9 тонн ртуті. Щорічно підлягає утилізації не менше 6 тисяч тонн відпрацьованих елементів живлення, в яких міститься 4 тонни ртуті. Така її кількість при повному випаровуванні в стані забруднити всі житлові будинки і квартири населення України, в тисячу разів перевищуючи гранично допустиму концентрацію в житлових приміщеннях «Після того як населення викидає відпрацьовані прилади, в яких міститься ртуть і важкі метали, у відро для сміття, перевізник відвозить відходи на полігони твердих побутових відходів. Відповідно, всі ці компоненти з часом потрапляють в ґрунт і водні екосистеми », – каже Павловський. Одна пальчикова батарейка, за словами Павловського, може забруднити близько 400 літрів води або 20 м² ґрунту. Коли ртуть потрапляє в водні екосистеми, мікроорганізми перетворюють її в метилртуть.Малі водні організми поглинають метилртуть з середовища свого проживання, які в свою чергу споживаються рибами. В результаті метилртуть накопичується в живих організмах і її концентрація збільшується в міру просування харчовим ланцюгом. Морські ссавці, птахи та інші тварини, які харчуються рибою, накопичують в собі великі концентрації метилртуті. Таким чином, як зазначає експерт, люди, які регулярно споживають рибу або харчуються тваринами, що споживали рибу, накопичують метилртуть, яка згубно впливає на мозок і нервову систему.
Якщо все це коротко підсумувати, то рішення проблем забруднення, на мою думку, починається з кожної людини, з її вчинків, її  моралі, виховання. Ми повинні усвідомити, що якісне життя – це не величезна кількість грошей, квадратні метри житла, дорогі машини і інші атрибути добробуту, а якісне довкілля та здоров'я. Ми повинні ввести моду на екологічне мислення та здоровий спосіб життя. Тоді буде набагато простіше боротися з недобросовісними виробниками, що порушують закони і отруюють свій народ. Отже, в першу чергу, потрібно починати змінювати все з себе. Які висновки варто зробити для себе?
1.     Найефективніший метод боротьби – це суспільне протистояння. Як приклад можу навести закриття аглофабрики маріупольського комбінату «Азовсталь». «Метінвест» прийняв таке рішення не в ініціативному порядку, і не за приписом природоохоронної прокуратури, а тому що десятки тисяч жителів вийшли на вулиці в знак протесту, в тому числі і робочі комбінату.
2.     Частіше ходити пішки. Прогулянки на свіжому повітрі принесуть користь здоров'ю і не завдадуть шкоди навколишньому середовищу, як це роблять автівки.
3.     Замінити особисте авто громадським транспортом. Тим, хто живе у великих містах, набагато швидше дістатися до місця призначення, якщо використовувати громадський транспорт.
4.     Обирати економічні автомобілі. При купівлі машини треба звернути увагу на те, скільки вона споживає палива. Наприклад, великий лімузин або потужний джип-позашляховик не проїдуть і 3 тисяч кілометрів, як викинуть 1,3 тонни вуглекислого газу. Невеликі ж економічні автомобілі проїдуть 18 тисяч кілометрів, поки викинуть в атмосферу таку ж кількість газів.
5.     Берегти енергію. Виходячи з приміщення, варто вимикати світло. Можна використовувати енергозберігаючі лампи, які прослужать в 12 разів довше і будуть споживати на 80% менше енергії. При купівлі техніки треба звертати увагу на її економічність (маркування А - А +++, EnergyStar дозволить зменшити ваш рахунок за електроенергію). Разом з тим, слід пам'ятати, що в Україні мало пунктів прийому відпрацьованих ламп такого типу, а якщо викинути їх на смітник, вони потім потраплять на сміттєві звалища за містом і будуть забруднювати навколишнє середовище, оскільки містять ртуть, свинець та інші хімічні елементи, які шкідливо впливають на природу. Перш ніж купувати енергозберігаючу лампу, необхідно дізнатися, чи є в місті пункти прийому, які візьмуть її після вироблення.
6.     Купувати сезонні продукти харчування місцевих виробників, оскільки вони витрачають менше палива на транспортування, відповідно менше забруднюючи навколишнє середовище
7.     Не користуватися пластмасою. Не секрет, що розкладання більшості пластмас займе сотні, якщо не тисячі років. Вони небезпечні для природи. Все більше міст вдаються до заборон на виготовлення харчових упаковок з пінопласту. Вітер легко розносить його по всіх усюдах, а його складові сполуки, такі як стирол, просочуються в землю і ґрунтові води.
8.     Перейти від паперового до цифрового формату. У США в 2012 році був підписаний закон «Про перехід на цифрову систему документообігу до 2015 року». Це дозволить генерувати значно менше відходів і перетворитьвідстеження промислових і комерційних відходів в набагато більш раціональний і ефективний процес.


Якщо проаналізувати усе вищевказане, то найбільшою проблемою нашої країни є те, що ми не вміємо користуватися харчовими відходами, сміттям. Що потрібно зробити? Потрібно створити пункти прийому батарейок. Розділяти сміття на органічні відходи, які не органічні пластик і так далі. Чи не смітити на вулицях. Розумно використовувати ресурси країни. Виступати проти сильно забруднюючих середовище підприємств. Якщо так можна сказати.Оновлення громадського транспорту та проектування транспортних розв'язок також дозволять в рази поліпшити якість атмосферного повітря. Не можу не сказати про необхідність стимулювання з боку держави і місцевих органів влади переходу на електричний транспорт. Наприклад, в 2007 році в Стокгольмі була введена плата за в'їзд автотранспорту в центр міста в будні в робочий час. Транспортні засоби, що працюють на електроенергії, були звільнені від платежу. В результаті: кількість поїздок і їх відстань в центральній частині міста, зменшилися на 8,5%; частка електромобілів в парку особистих легкових автомобілів збільшилася з 5% у 2006 році до 14% у 2008 році; середня концентрація забруднюючих речовин зменшилася в центрі міста на 10%(окиси азоту), на 15% (окис вуглецю) і на 20% (тверді частки).








Виховна година: "Запитання від Феміди"
Рівність прав не в тому, що всі ними користуються, а в тому, що вони всім надані.
                                        Сенека


   Правова  держава – це держава, в якій панує закон. Ми маємо право на освіту, працю, лікування. Обирати різні ступені влади, а також бути вибраними. І сьогодні я хочу запропонувати вам питання, а ви спробуйте на них відповісти:

1.     Як називається основний закон держави?
                           (Конституція)
2.     Коли була прийнята конвенція ООН про права дитини?
                           (20 листопада 1989 р.)
3.     Коли конвенція про права дитини була ратифікована Верховною Радою?
                           (27 вересня 1991 р.)
4.     Особа, яка надає правову допомогу і виступає захисником під час судового процесу називається...
                           (Адвокат)  
5.     Із якого віку настає кримінальна відповідальність?
                           (З 16 років, за винятком найтяжчий злочин (вбивство,злісне 
                            хуліганство, крадіжки) з 14 років)                      
6.     Неповнолітнім, які працюють, надається щорічна відпустка тривалістю не менше..              (31 день)
7.     Назвіть першу в світі Конституцію. Коли і ким видана?
                           (Конституція П.Орлика, 03.04.1710 р.)
8.     Зі скількох розділів складається Конституція?
                           (з 15-ти)
9.     Коли була прийнята Декларація про державний суверенітет України?
                           (16 липня 1990 р.)
10. Суспільна наука про явища з життя співтовариства людей?
                           (Правознавство)

11. Іноземні гроші
                           (Валюта)
12. Політична і правова належність особи до певної держави
                           (Громадянство)
13. Зміна місця проживання
                           (Міграція)
14. Дії, вчинені з метою захисту інтересів чи прав особи, яка захищається
                           (Необхідна оборона)
15. Як називається шлюб, укладений без наміру створення сім’ї?
                           (Фіктивний)
16. Визначте, до якої галузі права належить наведена норма:  влада в Україні належить народу?
                           (Конституційне право)
17. Визначте, до якої галузі права належать наведені норми: працівник повинен особисто виконувати доручену йому роботу – складати трудовий договір?
                           (Трудове право)
18. До якої галузі законодавства належать: заробітна плата, робочий час, трудова дисципліна, охорона праці?
                           (Трудове законодавство)
19. Коли була проголошена незалежність України?
                           (24 серпня 1991 р.)
20. До державної символіки входять...
                           (Прапор, гімн, герб)
21. Коли була прийнята Конституція України?
                           (28 червня 1996 р.)
22. Що є вищим органом законодавчої влади України?
                           (Верховна Рада України)
23. На який термін обираються народні депутати?
                           (4 роки)
24. Яка відповідальність настає у 18 років?
                           (За всіма законами)
25. Які ви знаєте органи правопорядку?
                           (Суд, арбітраж, органи внутрішніх справ)
26. Умовні дії, що грубо порушують громадський порядок і виражають неповагу до суспільства?
                            (Хуліганство)
27. Що карається позбавленням волі на 1 рік, або виправними роботами на 1 рік, або грошовим штрафом?
                            (Хуліганство)
28. Неповнолітні за вчинення найбільш небезпечного злочину відбувають покарання...
                            (У виховно-трудових колоніях)
29. Президент України обирається терміном на ...
                            (5 років)
30. На чию музику покладено Державний гімн України?
                            (Вербицького)
31. З якого віку громадянам України надається виборче право?
                            (з 18 років)
32. Президентом України може бути обрана особа віком...
                            (не молодша 35 років)
33. На якій найдавнішій книзі історичній пам’ятці України – дає присягу президент України?
                             (Пересопницьке Євангліє)
34. Основний документ, який засвідчує приналежність особи до держави?
                            (Паспорт)
35. З якого і до якого віку можуть забирати на військову службу?
                            (з 18 років до 25 років)
36. Скільки років треба прожити на території України, щоб стати її громадянином?
                            (5 років)
37. З якого віку громадянин отримує паспорт?
                            (16 років)
38. Який основний зміст ст.53 Конституції України?
                            (Кожен має право на освіту)
39. Шлюбний вік в Україні?
                            (18 років – чоловіки
                              17 років – жінки)

 А тепер трохи прикладів із життя, спробуйте відповісти:
1.     15-річний школяр, навчаючись їздити на велосипеді, розбив при цьому вітрину магазина. Хто несе відповідальність за заподіяні ним збитки?
                            (Батьки)
2.     Юнак, який працює у майстерні, виготував фінський ніж і подарував його своєму другові – учню 10 класу. Учень носив цей ніж у кишені. Чи встановлена за такі дії відповідальність і хто повинен її нести в даному випадку?
                            (Незаконне виготовлення, а також збут і носіння холодної зброї  є злочин і карається законом)
3.     Яка з перелічених дій 16-ти річного юнака є злочином, а яка адміністративним порушенням?
а)  зірвав у парку квітку з клумби;
                    (адміністративне)
б) зняв з нетверезого громадянина хутряну шапку і втік з нею.             (злочин)
4.     Учень 10 класу прийнятий на роботу вантажником продуктового магазину. Чи правомірні дії адміністрації магазину?
                            (Ні, не правомірні. Неповнолітнім на важких роботах (шкідливі умови, піднімання важких речей) працювати
                           заборонено)
5.     Робітник, який працював на заводі, знайшов собі іншу роботу в одній приватній фірмі. Наступного дня він повідомив майстра про те, що звільняється, а після обідньої перерви зовсім пішов з роботи. Прокоментуйте його дії.
                            (Звільнення за власним бажанням за даних умов можливе
                             через 2 тижні після подачі заяви)

      Сьогоднішня виховна година дає впевненість, що ми живемо в правовій державі, де мешкає більшість законослухняних громадян, принаймі, хочеться на це сподіватись! І хочеться надіятись, що цінність держави визначається цінністю її громадян.


Бесіда на тему:
“Вудь суворим до себе та м 'яким до інших. Так ви врятуєте себе від людської неприязні ”(Конфуцій)
Мета: Ознайомити учнів з поняттям толерантності, надати можливість учням оцінити міру своєї толерантності, розвити творче мислення, фантазію, уяву, здатність до співпереживання і співчуття.
“Ніхто не може засуджувати інших, поки не навчиться засуджувати себе самого” (Гете)
“Гарні манери у того, хто найменше людей ставить у незручне становище” (Свіфт)
Толерантність це повага, сприйняття та розуміння культур нашого світу, форма самовираження та само виявлення людської поведінки. Усі люди різні між собою. Одні мають білий колір, інший чорний. Одні високі, інші низькі. Одні стрункі, інші повні. Усі ми не схожі один на одного, і щоб мирно співіснувати, нам треба усвідомлювати це розмаїття.
Зараз проведемо експеримент:
-         складіть аркуш навпіл
-         відірвіть верхній правий кут
-         знову складіть лист навпіл
-         відірвіть правий верхній кут
-         знову складіть лист навпіл
-         відірвіть верхній правий кут
-         складіть аркуш надвоє
-         якщо можна відірвіть правий кут
-         розгорніть аркуш і покажіть
Чи можна сказати, що хтось виконав роботу не правильно? Чому аркуші відірвані по різному? Це говорить про те, що ми всі різні і повинні сприймати людей таким які вони є.
Кожна людина зацікавлена в тому, щоб зберегти своє здоров’я. А це залежить від того, де особистість перебуває і якій вона отримує емоції – позитивні, чи негативні. Щоб уберегтися від негативних емоцій, потрібно бути толерантним не залежно від ситуації в якій ти опинився.
Я вам наведу приклад: візьмемо склянку води-вона чиста, прозора, ось така і людська душа-чиста, проста, наївна, здатна вбирати в себе все хороше і погане. Сіль-груба, солоні слова. Перець-пекучі, образливі слова. Грудка землі – неуважність, байдужість, ігнорування. Коли ми все добре змішаємо в стакані води – отримаємо стан людини, яка отримала порцію негативних емоцій. Скільки мине часу, доки все осяде, забудеться? А варто лише легенько збовтнути і все підніметься на поверхню. А це – стреси, неврози.
Тому коли ми сваримось з кимсь і кажемо щось неприємне, ми залишаємо в душі людини ось такі сліди. І не має значення, скільки разів ми потім просимо пробачення. Словесні рани заподіють такий самий біль, як і фізичні. Тому свою терпимість, розуміння ми можемо проявити по різному: спокійно, без зайвої критики, витримано, доброзичливо тобто толерантно «намагайтесь бути хоча би трохи добрішими, і ви побачите, що будите не в змозі здійснити інший вчинок» (Конфуцій).
Поділ людей на толерантних і не толерантних є досить умовним. Кожна людина в своєму житті може поводитись, як толерантно, так і не толерантно. Але здатність поводити себе толерантно може стати особистісною рисою, а відтак забезпечити успіх у спілкуванні.
Толерантні люди більше знають про свої недоліки і переваги. Вони критично ставляться до себе і не прагнуть у своїх бідах звинувачувати інших
Толерантна людина не ділить світ на два кольори - чорний та білий.
Почуття гумору і здатність посміятися над своїми слабкими сторонами – особлива риса толерантної людини. Отже, толерантна особо знає і правильно оцінює себе. Її добре ставлення до себе співіснує з позитивним та доброзичливим ставленням до інших.
Тож будьте толерантними, з повагою відносьтесь один до одного, та до оточуючого світу:
-         будьте готові до того, що всі люди різні - не кращі й не гірші, а просто різні;
-         навчіться сприймати людей такими, якими вони є, не намагайтеся змінити в них те, що вам не подобається;
-         цінуйте в кожній людині особистісгь і поважайте її думки, почуття, переконання, незалежно від того, чи спільні вони з вашими;
-         зберігайте своє обличчя, і за будь-яких обставин залишайтеся самим собою
Тож я сподіваюсь, що ви зрозуміли, що тільки повага один до одного, взаєморозуміння, терпимість, дотримання рівноправності врятує світ. Ми не зможемо відразу зробити толерантними ні свою поведінку, ні поведінку інших людей, і не треба картати себе за це. Однак важливий навіть найменший крок у цьому напрямку. Усе залежить від нас самих, толерантність починається з повсякденного життя. Лише толерантні та доброзичливі люди можуть побудувати демократичну, процвітаючу державу.
Тож давайте будемо толерантними, нехай нашу землю квітчає вінок толерантності, оберігає її від конфліктів, воїн, насильства і жорстокості. Нехай на нашій планеті вічно панують мир і злагода. Візьмемося за руки і передамо один одному заряд енергії, тепла, терпіння, любові.
Толерантне ставлення людини
Збереже планету від негоди,
Розрубає мотлох павутини
Переріже нитку перешкод
Толерантне ставлення до всього
Збереже, врятує і спасе,
Допоможе вгледіть перемогу
Допоможе витримати все
Будьте завжди нестримним вільнодумцем
Свої мрії пензлем намалюйте
Освіти життя яскравим сонцем
Толерантним всесвіт побудуйте.

Конкурс - ерудит
“Народні рослини-обереги ”
Мета: розширити знання дітей про народні рослини-обереги українського народу; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати увагу, вміння узагальнювати, систематизувати, вчити спостерігати за рослинним світом;
виховувати  - любов до рідного краю, бережливе ставлення до природи, почуття любові до навколишньої природи, бажання зберігати, охороняти її неповторну красу,  повагу до народних звичаїв, традицій, духовних і культурних цінностей нашого народу; розширювати знання про рослини-обереги рідного краю, їх призначення та використання в побуті.
Хід проведення
І Підготовчий етап. Бібліотекар пояснює, як буде проходити конкурс
1. Вступне слово бібліотекаря
Сьогодні у нас незвичний заняття. Завданням нашої гри згадати народну творчість, а саме: прислів'я та приказки про живі національні символи України, дізнатися фольклор українського народу, а також простежити порівняння рослин з людьми.
ІІ Хід гри.
І тур. Бліц-турнір.
Командам пропонуються запитання (по черзі від 1 до 22). Питання задаються по черзі кожній команді.  У разі неправильної відповіді право відповісти надається команді суперників. Кожна правильна відповідь — 1 бал.
Запитання:
1.     Символ найдорожчого, любові до рідної землі, до народу (мальва).
2.     Це символ вогню, сонця, неперервності життя, роду українців, України, Батьківщини, дівочої чистоти й краси, вічної любові, кохання, вірності, гармонії життя та природи, материнства, плодючості, символ нескореності та стійкості, українського козацтва, незрадливої світлої пам’яті, єдності нації, потягу до своїх традицій, звичаїв. (калина).
3.     Для українців ця квітка символізують дитинст­во, рідну матір і батька, рідну оселю (чорнобривці).
4.     Символ краси,безперервності життя (верба)
5.     Квітка, зірвана в одинадцяту ніч після повного місяця, використовується в любовних приворотних зіллях, вирощена у саду біля будинку, приносила господарям щастя (барвінок)
6.     Із яким деревом порівнювали гнучкий дівочий стан та нещасливу дівочу долю (тополя).
7.     Яка квітка символізує розлуку, самотність, нерозділене кохання? (рута).
8.     Це символ дівочої чистоти, скромності, весни. онвалія )
9.     Ця тендітна і чарівна квітка є оберегом від туги, смутку, нудьги й ліні. Вона допомагає знайти вірних друзів та реалізувати в реальності свої приховані бажання (фіалка)
10.                Це символ святості, чистоти, привітності та чемності, хлоп’ячої краси й добра. (волошки)
11.  У ніч на Івана Купала плели вінок із трави (звіробою), проводили в ньому всю ніч, вважаючи, що збережений висушений вінок буде оберігати весь рік від хвороб (звіробій).
12.            Символ печалі, гіркої людської долі, навіть нечесності та інших людських пороків. Водночас є оберегом від всякої нечисті, зокрема відьом. Має значні лікувальні властивості для загоєння ран (Полин)
13.            Найчарівніша рослина, кущ, про який  складено найбільше художніх творів, пісень, легенд, прислів’їв, загадок, вона була найулюбленішою рослиною, яка росла біля кожної хати українця (калина).
14.            Ця квітка – це символ печалі і смутку його цвіт долучали у вінок ті дівчата, у чиїх родинах хтось загинув у боротьбі з ворогом (мак).
15.            Це дерево – символ весни, пробудження природи. (верба)
16.            Цю квітку вважають символом життєвої сили, достатку і здоров`я (барвінок)
17.            Із яким деревом порівнювали гнучкий дівочий стан та нещасливу дівочу долю (тополя).
18.            Назва квітки, каже легенда, походить від імені хлопчика, якого русалки на Зелені свята заманили в поле і залоскотали - і він перетворився у квітку, названу його іменем (Васильки).
19.            Символ дівочої вроди і чистоти (цвіт калини)
20.            Рослина, що приносить удачу і притягує гроші, тому нерідко її клали в гаманець або натирали нею схованку, де тримали свої цінності (мак)
21.            Здавна вважалися кращими оберегами від усіх   чаклунств, оскільки вірили, що вони відлякують злих духів і заздрісників (Цибуля та часник).
22.            Квітку цієї рослини шукають у купальську ніч, але безуспішно, адже він не цвіте (папороть).
23.            Дерево-донор, що наділяє енергією і силою. Це істинний хоронитель роду та символ родючості. (Дуб)
24.            Це рослина-донор, що має здатність ділитися з вами своєю енергією. (Акація)
25.            Дерево - символ жіночності, дає силу слабким і хворим, заряджає оптимізмом. Знаючи про її захисні сили, люди здавна робили з неї колиски ( Береза)
26.             Ця квітка - талісман любові. Зміцнить шлюб і збереже рід, символізує вірну любов. (Барвінок)
27.             Ця рослина захистить від тих, хто входить у будинок зі злими помислами. Його коріння носили як оберіг. Вірили також, що це рослина, яка приносить любов (Звіробій).
28.            Листя якої  рослини, розкидане у дворі, також захищає від злих сил (кропива).
29.            Ця квітка - символ чистого і ніжного кохання, а, як осіння квітка, символізує пізнє або останнє кохання (айстра).
30.            Це дерево - символ акуратної й чистої чоловічої краси. Він завжди і в усьому підтягнутий, навіть його широке листя має чітку і витончену форму. (Клен)
31.            Символ традиційного душевного, інтимного вибору за принципом «любить - не любить». І цьому вибору довіряється вже яке покоління закоханих! (Ромашка)
32.            Двозначний символ: з одного боку, символізує важкі життєві дороги, страждання і муки (Терен)
33.             Це квітка-символ Сонця, праці й достатку, сили і добробуту. Він - чи не найсильніший серед квітів, який знайшов своє місце під Сонцем. (Соняшник)


ІІ тур. «Обереги». Кожна команда повинна назвати рослини-обереги. За кожну відповідь 1 бал.
Тур УІІІ. «Асоціація»
До кожної літери слова природа підберіть слово, яке у вас  асоціюється з цим поняттям.
Прикмети
Р
И
Р
Опади
Дощ
А
ІV тур. «Народні прикмети». Назвати прикмети, які пов’язані з рослинами. За кожну правильну відповідь 1 бал. Наприклад:
Горiхiв багато, а грибiв мало — зима буде снiжною i суворою.
Перед дощем квіти мальви стулюються.
Якщо в сонячну погоду квіти кульбаб стулюються – буде дощ.
Якщо влітку багато польового осоту, зима буде холодною, якщо багато щавлю – теплою.
Саджай ліс у полі - буде хліба більше
Якщо з берези тече багато соку - літо буде дощовим.
Там криниця – де вербиця.
Барвінок рясно зацвів – улітку розкошуватиме трава.
Тополя пізно розвивається – літо буде прохолодне.
Калина рано зачервоніла – на ранню і люту зиму.
Грім гримить — хліб добре родить.


V тур. «Народна мудрість». Назвати прислів’я та приказки, які пов’язані з рослинами, порівняння - рослин з людьми. За кожну правильну відповідь 1 бал. Наприклад:
Без верби і калини – нема України
Яблуко від яблуні далеко не падає
Цибуля і капуста хвороба не пустять
Зламати дерево - секунда, а виростити - роки
Зрубили дерева - прощай птиці
Зрубане дерево знову не виросте
Дерево водою живе, дерево і воду береже
Зігнувся, як верба над водою.
Гнучка, як лоза.
Дівчина, як у лузі калина.
Твердий горіх важко розкусити.
Часник та цибуля від семи недуг.
Дорого дерево не тільки плодами, але і листами.

VI тур. «Рослини-лікарі». Назвати рослини-лікарі. За кожну правильну відповідь 1 бал. Наприклад: Смородина,  бузина, терен, кизил та інші.
VIІ тур. «Ознаки» Доберіть ознаки (слова не повинні повторюватися)- за кожне слово 1 бал
Літо: жарке…..
Дерево: широколисте….
Погода: безхмарна….
Трава: суха…..
Листя: багряне…..

VIIІ тур.  ГОЛОВОЛОМКА «Яблучний маршрут». Визначте маршрут руху, при якому їжачок зможе зібрати всі яблука, не відвідуючи одну і ту клітку двічі і повернутися до вихідної клітці. Не можна переміщатися по клітинах, зафарбованих у сірий колір, а також переміщатися по діагоналях клітин. Виграє та команда, яка перша виконає завдання.
Визначте маршрут руху, при якому їжачок зможе зібрати всі яблука, не відвідуючи одну і ту клітку двічі і повернутися до вихідної клітці. Не можна переміщатися по клітинах, зафарбованих у сірий колір, а також переміщатися по діагоналях клітин.
Відповідь

Тур УІІІ. «Асоціація»
До кожної літери слова  народознавство підберіть слово, яке у вас  асоціюється з цим поняттям.
Н народ
А абетка
Р родина
О обряд
Д домівка
О обереги
З забавлянки
Н намисто
А аромат
В вишивка
С сопілка
Т ткацтво
В віночок
О одяг

Тур ІХ.  «Капітани - розумники». Завдання для капітанів команд. Продовжити розпочате прислів’я.
I команда
Не гордись званням, а ... (гордись знанням ).
Ледачий двічі робить, а ... (скупий двічі платит).
Вір своїм очам, а не ... (чужим слова).
Земля чорна, а ... ( білий хліб родить).
Бережи хліб на обід, а ... (слово на відповідь).
II команда
На щедрого Бог посилає гостя, а ... (на скупого — злодія).
Праця годує, а ... (лінь марнує).
Злого люди заклюють, а ... (доброго злижуть).
Корінь науки гіркий, а ... (плід смачний).
Нових друзів май, а ... (старих не забувай).
III команда
Землю сонце прикрашає, а ... (людину праця).
Не давав слова — кріпись, а ... (дав — дотримайся його).
Слухай тисячу разів, а ... (говори — один).
З добрим дружись, а ... (лихих стережись).
Хліб всьому….(голова)


 Х тур. «ПАЗЛИ» Кожна команда отримує завдання - скласти пазли. (БЕЗ ВЕРБИ І КАЛИНИ - НЕМАЄ УКРАЇНИ). Команда, яка першою склала пазли отримує – 10 балів, друга – 5 балів, третя – 3 бали.


ІІІ Підведення підсумків гри.
Журі підраховує кількість балів. Команди нагороджується грамотами.

Електроні носії
http://potehechas.ru/crossword/filword009.shtml
http://silskinovyny.com/gospodar/item/2164-ukrayinski-roslini-oberegi.html

http://prikazka.pp.ua/pages/pro-roslini.html

ЛІТЕРАТУРНА ВІТАЛЬНЯ
«ЦЕЙ БІЛЬ, ЯК СВІЙ Я В СЕРЦІ ЗАЛИШУ….»
(щоденник-запис подій Майдану )
Мужні герої, Сотня Небесна
Молимось нині, щоб ви воскресли
Хай світ здригнеться аж до основи
Тільки були б ви живі, здорові
О. Ржегак
Мета: збагатити уявлення учнів про трагічні події Революції гідності, ознайомити школярів з окремими постатями героїв Небесної сотні; виховувати риси патріотизму, почуття особистої відповідальності за долю своєї країни.
Обладнання: відеофільми, презентації.
Ведучий: Ці слова взяті за епіграф нашої літературної вітальні тому, що дуже хочеться, щоб ви відчули те, що робилося в серцях українців через поезію.
Ведучий: Всі ми добре знаємо, що в минулому на долю нашої країни випало багато випробувань. Україна не раз піднімалася з колін. Побита і вся в ранах, та нездоланна для ворогів своїх, вона йшла ворогу під кулі, щоб захистити всіх своїх дітей. Терновим шляхом дійшла Україна до сьогоднішніх днів.
Ведучий: На початку революційних подій, нікому і в голову не могло прийти, чим усе це обернеться… Слова «Слава Україні! Героям Слава!», що видавалися простим вітанням, набувають нового й особливого значення. Та люди не здавалися. Співали Гімн,  лунали молитви, патріотичні пісні. Безсмертні душі вбитих і закатованих відійшли у небеса, але вони вічно житимуть в народній пам’яті, бо «Герої не вмирають!»
Пісня  «Білі лебеді» виконують учні ліцею.

ВЕДУЧИЙ: До Дня вшанування подвигу учасників Революції гідності та увічнення пам’яті Героїв Небесної Сотні Відділ наукової інформації та бібліографії Запорізької обласної універсальної бібліотеки підготував віртуальну виставку «Літературна хроніка Майдану». Вашій увазі представлені книги з фондів бібліотеки, які допоможуть розкрити феномен Євромайдана.
(Перегляд презентації «Літературна хроніка Майдану»
Слайд 1. Нова книга відомого запорізького письменника й журналіста Білокопитова  М. Г. «Революційні вила», де йдеться про період із листопада 2013-го по лютий 2015 рр.
«Дневник майдана»  Андрей Курков. У  якому розповісти про життя під час революції, життя в очікуванні війни, війни, яка виявилася набагато ближчою, ніж здавалося навіть тиждень тому.
«Майдан: Дистанція Словом»: поезія, драматургія. В збірку ввійшло 15 авторів, 5 з них – запоріжці. Це певною мірою літературний пам’ятник подіям Революції Гідності в Запоріжжі.
Майдан. Жіноча справа. В книзі зібрані історії сімнадцятьох жінок, які брали активну участь у Майдані і творили його.
 «Небесна сотня» – це  коротка хронологія подій Євромайдану.

Слайд 2. 20 лютого 2015 року у Запоріжжі відкрили пам'ятник героям Євромайдану.
Слайд 3. Указом Президента України від 21.11.2014 № 890/2014 Сергію Синенко присвоєно звання «Герой України» із врученням ордену «Золота зірка» (посмертно)
Слайд 4. Президент України вручив орден “За мужність” Євгену Гарагулі мешканцю Запоріжжя.

Читець
«Мам, сьогодні їду на Майдан»
Мам, сьогодні їду на Майдан,
Якщо не повернуся, мене вбили,
Та знаєш, мам, я буду там не сам,
Там люди, у яких багато сили,
Не плач, я мушу бути там де всі,
Грудьми стояти перед лютим звіром,
А знаєш мам, я вдячний є тобі,
І ти пишайся завжди своїм сином.
(Автор Мирослава Якимчук   
Понеділок, 24 лютого 2014)
Ведучий: На підтримку Майдану з’їхалися представників інших національностей: вірмени, росіяни, білоруси та інші.
Вірш «Розмова з Шевченком»
Тарасе, плачеш разом з нами...
На домовини впали матері.
Ну як же так? В твій час було те ж саме,
Й тепер могили свіжі на землі.
Кобзарю, вбили вірменина.
Він, як молитву твій "Кавказ" читав.



Ведучий
На шляху до незалежності український народ завжди приносив у жертву своїх найкращих синів і дочок. У цьому довгому списку стали і герої Небесної Сотні. Саме вони зуміли рішуче стати до боротьби із злом, заплативши за перемогу надвисоку ціну – власне життя. То чи може бути забутою кров героїв, пролита на вулицях Києва? Чи можемо ми, живі, забути невинно убієнних? Можлива лише одна відповідь – Ні!
(Перегляд відеофільму «Список загиблих на Майдані»)

Ведучий
Ми з вами маємо всі підстави пишатися тим, що наша батьківщина мала славні періоди історії, справді легендарних героїв, мужньо пережила найважчі випробування і не скорилася. Ми можемо гордитися тим, що Україна ніколи не поневолювала інші народи, а лише захищала себе від ласих на чуже добро близьких та далеких сусідів.
Майдан та Революція гідності потрясли не тільки Україну, а й увесь світ. Україна продемонструвала Європі і всьому світові, що українці - міцна духом волелюбна нація, яка навчилася поважати себе і яка зуміла відстояти свій демократичний вибір. Майдан став   місцем правди і свободи, добра, дружби, братерства й гідності.

Читець Простий народ ішов на БТРи, 
Не маючи нічого у руках,
Їх захищали лиш одні фанери,
В беззбройний люд стріляли снайпера.
Ми вистояли всупереч погрозам
І не здалися під тиском важких куль,
Подарували майбуття дитячим долям,
Й диктатор втік, вхопившися за руль. Барна Соломія , 15 років, м. Київ

Ведучий
 Низький уклін матерям і батькам, що виховали таких синів і дочок!  Вірш написав батько Євгена Котляра, застреленого на Інститутській снайперами. Харківчанину Євгену було лише 33 роки.
Сыну
Моя кровинка, я горжусь тобой.
В тылу не ждал огонь заградотряда
Ты мог уйти. Ты принял этот бой,
Хотя свистели роем пули рядом.
Когда на землю падали друзья
– С фанерками нельзя в такую драку! –
Казалось – даже выстоять нельзя,
Вы поднялись и Вы пошли в атаку.
Я б так не смог. Немногие б смогли.
Склоняюсь к дорогому изголовью.
Вы гордость, совесть, честь своей земли,
И землю эту Вы полили кровью.
Прости, я снова плачу, мой герой.
Ты принял не спонтанное решенье.
Как ты мне нужен здесь, сейчас, живой.
Я ненавижу жертвоприношенье.
Герої не вмирають!

Ведуча. Але герої не вмирають! Вони завше будуть в наших серцях. По країні уже з’являються перші вулиці та площі, названі на честь героїв Майдану.
Нехай пам’ятають про наших героїв,
що за волю поклали безцінне життя,
що творили історію, наше минуле,
у яке вже нема вороття.
Постанова «Свічки пам’яті»
А сотню вже зустріли небеса..

Летіли легко, хоч Майдан ридав…

І з кров´ю перемішана сльоза….

А батько сина ще не відпускав..

Й заплакав Бог,побачивши загін:

Спереду — сотник ,молодий,вродливий

І юний хлопчик в касці голубій,

І вчитель літній-сивий-сивий..

І рани їхні вже не їм болять..

Жовто-блакитний стяг покрив їм тіло..

Як крила ангела, злітаючи назад,

Небесна сотня в вирій полетіла…

Людмила Максимлюк (21.02 2014)
Ведучий Хай палають свічки пам’яті загиблих героїв «Небесної Сотні» у наших серцях.. Вшануємо хвилиною мовчання всіх, хто поклав життя за долю, за волю, за незалежність і свободу нашої з вами єдиної України! 
(хвилина мовчання)
 Вірш «Єднай нас Боже, у одну родину» (автор Б.Бовшик)
Єднай нас, Боже , у одну родину,
Щоб упізнати світло майбуття.
Хай рік за роком лине безупинно,
Новий час кличе піснею життя
Даруй нам, боже, вічнеє  спасіння,
Шли добре світло, радість і любов,
Щоб не засохло давнє коріння
І проростало знов і   знов.
Твори, всевишній, сильную державу,
Сини Вкраїни в міць одну злились.
Здобули в світі добру славу, 
А пісня й слово тепло обнялись.
Веди нас,  боже, вірними стежками
В твоїх обіймах радість і життя.
Єднай любов'ю край поміж  краями
Даруй щасливе майбуття.
Ці молоді хлопці віддали своє життя за краще майбутнє. Тільки за майбутнє
кожного з нас, але вже не своє.
 Жодні почесті не замінять батькам дітей, яких вони поховали, але ще більшим ударом для цих осиротілих батьків буде те, коли кров їхніх дітей виявиться марною.
Тому завдання кожного з нас сьогодні, не мстити і ненавидіти тих хто вбивав, а прикласти всіх зусиль аби майбутнє України було в надійних руках.
Електронний ресурс

________________
«ЙШЛИ У ЯР, ЩОБ
ПІДНЯТИСЯ В НЕБО……»
(до 75-річчя трагедії Бабиного Яру)
Урок-пам'ять
Мета заходу: розкрити суть трагедії в Бабиному Яру, її вплив на долю людства; викрити людиноненависницьку політику нацизму; формувати розуміння того, що мир, життя і злагода людей – найвищі цінності на Землі.
         Використано: відеоматеріал, презентації, звукозаписи музичних творів В. Моцарта, Й. Баха та вірші Л. Костенко, О. Князько, М. Джаміль, А. Соколовського.
Ні, цього я не забуду дня,
Я не забуду ніколи, повік
Я бачив: плакали, як діти, ріки
І в ярості ридала мати-земля.
                           Муса Джаміль
         Відео 1
Поему  « Бабий Яр» читає Кабанок Т.М.

Троллейбус мягко по асфальту катит,
осенний день и нежен и красив,
вокруг деревья в золотистых платьях
танцуют вальс под радостный мотив.
Прекрасно всё : и близкое и дали,
в ответ улыбки украшают люд:
мы, пассажиры, как в концертном зале,
где главный номер — солнечный салют.
Картины в окнах, изменяясь ловко,
всех восхищают, как бесценный дар,
но вот — очередная остановка,
водитель объявляет: «Бабий Яр!»
Мгновенно в мире стало вдруг неладно
и музыка замолкла невпопад,
а память наша зло и беспощадно
из рая перебросила нас в ад.
Послышались беды далекой звуки:
проклятья, крики, пулеметов стук,
из под земли к нам потянулись… руки,
все двести тысяч вопиющих рук.
И молча отшатнулись пассажиры,
осознавая в этот миг едва,
что нет войны, что все мы, к счастью, живы,
что то не руки — буйная трава.
Уже не с песней, – с яростью мужицкой,
что, закипая, отомстить велит,
троллейбус танком мчит Дорогожицкой –
той самой, по которой их вели.
Они,обнявшись, шли без лишних звуков,
диск солнца был черней, чем антрацит,
шли женщины, вели детей и внуков,
чтоб встать пред пулеметом. Геноцид…
За что их так? Чем заслужили это,
чтоб так жестоко брали в оборот,
гоня, как скот на бойню, без ответа
когда-то, Богом избранный, народ?!
Свою судьбу препоручая Богу,
под общим, страшным, жертвенным венцом
взошли сто тысяч на свою Голгофу,
где их распяли огненным свинцом.
Мадонн с детьями, безвинных и прекрасных,
свинцом смертельным столько посекли,
что получилось: вовсе не напрасно
тот Яр когда-то Бабьим нарекли.
Вбивали пули в руки, груди, лица,
кося мадонн с младенцами в руках…
Неужто это может повториться,
пусть не сейчас, когда-нибудь, в веках?!
Неужто пусть за дальними горами
ударят пулеметы той поры,
чтоб женскими и детскими телами
равнять разнообразные яры?!
«Не может быть!»? Но видно и незрячим,
что есть над чем задуматься всерьёз:
здесь до сих пор глаза иные прячут
от злой ухмылки, – не стыдливых слёз.
Чужое горе их злорадством греет,
им невдомёк, как страшен тот урок,
им кажется: он только для евреев,
от них же он и их детей — далёк.
Представьте, люди, в этом месте грустном,
что так поступят с вашим малышом
за то одно, что он родился русским,
чеченцем, немцем, сербом, латышом.
Чужое горе может крикнуть ближе,
ударить даже, стоя вдалеке,
ведь под одной небесной нашей крышей
все наши судьбы — в общем узелке.
Коль вырос не духовным ты калекой,
пред Бабьим Яром склонишься, скорбя,
ведь если ты родился человеком,
чужая боль пронижет и тебя.
Ведь в том Яру в ужасную годину
безвинной крови столько пролилось,
что через двадцать лет, прорвав плотину,
святая кровь омыла нас насквозь,
Омыла, как ужасная издёвка,
так страшно, что припомнив этот ад,
так на Сырец зло смотрит Куренёвка,
что прожигает спины этот взгляд.
Пусть Бабий Яр срывает с нас беспечность,
пускай гремит набатом без конца,
пускай на чистоту и человечность
он проверяет лица и сердца.
Он проверял и нынче проверяет,
он говорит: «Все нации равны
и лучше, хуже наций не бывает,
как не бывает радостной войны.
Несхожесть наций не плоха, – похвальна,
она — букет редчайшей красоты,
ведь каждая из наций — уникальна,
неповторимы разные цветы.
В любой из наций, тайны не открою,-
из антиподов сложены концы:
в одном конце — великие герои,
в другом — жульё, бандиты, подлецы.
Пусть Яр музеем станет поскорее:
такой кошмар не может быть забыт,
пусть помнят всё, что вынесли евреи:
и страх и смерть и унижений стыд.
«Фашизм повержен? Радуйтесь, евреи,
в стране великой строя коммунизм!»
Но радость меркнет, если рядом веет
душок фашистский — антисемитизм.
«В живых остались? Это очень мило!
Без жёлтых звёзд даны вам все права!»
Но тут же эти звёзды заменила
всё та же злая пятая графа.
Зиял обрыв, как грубое надгробье…
«Над Бабьим Яром памятников нет!»-
набата громче грянул средь злословья
твой «Бабий Яр» , любимый наш поэт.
Но спала совесть сталинских сыночков,
хоть мир шумел, что это — стыд и срам!
…Прошло каких-то тридцать пять годочков
и памятник поставили… не там.
Поставив, даже сделали больнее:
кому поставлен? Ясно стало всем:
кому угодно, только не евреям.
Пускай — не там, но почему — не тем?!
Тогда лишь изменилась вся картина,
без лицемерья делая дела,
когда, расправив плечи, Украина
свою свободу, вправду, обрела.
И лишь тогда, спустя уже полвека,
здесь зазвучал пронзительный аккорд
и над святыней, трепетной, как Мекка,
склонились президенты и народ.
И лишь тогда, смывая тень позора,
под старый и трагический мотив
взметнулась здесь еврейская минора,
своим огнём то место освятив.
Да, Бабий Яр от края и до края
всем показал за свой недолгий век
на что способна ненависть слепая,
когда бесчеловечен человек.
Об этих жертвах — детях и мадоннах
не зря полвека бьют колокола:
сто тысяч здесь — лишь часть шести миллионов,
что в ту войну Европа погребла.
Предсмертный криков страшные излишки,
которыми здесь весь район томим,
пусть перейдут к гигантской телевышке,
как обелиск, взметнувшейся над ним.
Пуская она и зло клеймит и косность,
чтоб не вернулся ужас прежних дней,
пусть, как стрела, нацеленная в Космос,
грозит Вселенной памятью своей.

                                                                                     (Аркадий Соколовский,  бывший киевлянин, Вюрцбург, Германия)
Ведучий: 75 років тому урочище Бабин Яр стало місцем страшної трагедії. Саме восени 1941 року на околиці Києва нацисти влаштували чи не наймасовішу в історії людства розправу над мирним населенням. Кулеметні черги в Яру лунали аж до осені 1943 року, коли Київ нарешті звільнили радянські війська. Загальна кількість жертв за цей час перевищила 100 тисяч людей. Злочини в Бабиному Яру перевищили всі відомі до цього часу трагедії. Але це не тільки трагедія минулої війни, це уроки на майбутнє, як зберегти мир і зупинити насильство.
         Одні казали, що в цій місцевості колись правив воєвода Бабій – тому за його прізвищем назвали Яр, інші – що до 1917 року там стояв маєток поміщика на прізвиськ Баба, треті вважають, що яр одержав назву тому, що жінки збирали там дрова та гриби. Ширина ярів доходила до 300 метрів, а глибина до 50 метрів, довжина ярів досягала 3,5 км. Саме це місце нацисти вирішили використати для своїх злочинів.
         Ведучий: 19 вересня 1941 року українська столиця після запеклих боїв здалася німецьким військам. Майже відразу стало зрозуміло «новий порядок», проголошений нацистами на берегах Дніпра запроваджуватиметься з перших же днів.  А для цього треба позбутися «небажаних елементів».
         Ведучий: Першими жертвами зачищення території для «вищої» раси стали розстріляні тут 27 вересня 752 пацієнта психіатричної лікарні імені Івана Павлова, розташованої прямо коло яру. Та це був тільки початок. Наступними в могилу мали зійти всі громадяни єврейської національності, яких тоді в Києві налічувалося не один десяток тисяч.
Їх тисячі лягли у Бабин Яр широкий
І катували їх у тім яру кати,
Топтали їх тіла, ридали хмари.

         Ведучий: Операція зі знищення євреїв стала верхом цинізму. Масштабний задум щодо зачищення міста від «юдиного племені» був детально продуманий у комендатурі Києва і ґрунтується на дезінформації. Для цього зондеркоманда захопила дев’ять поважних рабинів Києва і під страхом смертної кари поширила через них чутки, начебто нова влада збирається всіх євреїв як елітну націю переправити в безпечне місце для компактного проживання.
Відео 2
         Ведучий: Євреям пропонувалось зібратись о 8 годині ранку на розі вулиць Мельникова і Дегтярівської. Спрацювало й те, що саме в цьому місці була залізнична станція «Лукянівська-Товарна», з якої, як вважали люди, їх і мають вивозити.
         Учень 1: Боже, ти створив людину,
 Дух вселив у темну глину –
Для добра і святого чину
 Людству дав ти нагороду
 Власну мудрість, власну вроду
 Заповів братерство й згоду.
 Чим же ми, твої творіння
 Повні смертного терпіння
 В землю вбиті мов каміння.
         Ведучий: Доросле чоловіче населення було призване в армію, тому більшість тих, що прийшли становили жінки, діти й літні люди. Усіх їх, групами кількістю в 30 – 40 осіб по черзі відвозили на пропускний пункт, де відбирали речі й примушували роздягатися. Після цього заганяли у проходи, зроблені в насипу на краю яру, на протилежному боці якого перебував кулеметник. Кулеметні черги фашисти глушили гучною музикою і гуркотом літака, який постійно кружляв над місцем страти. Після того як рів заповнювався двома-трьома шарами трупів, зверху їх прикидали землею.
         Учень 2: Ми тут лежимо в піску та глині
На всі сторони світу простерті
Євреї, євреї, євреї!
Діди, матері, немовлята
Дай нам відпочити
Від смерті
Від погляду ката.
         Ведучий: За два дні, 29 і 30 вересня 1941 року, було розстріляно 33771 людина – майже все єврейське населення Києва. Також Бабин Яр став могилою для ромів і п’яти циганських таборів.
         Ведучий: З Бабиного Яру вдалося врятуватися лише кільком десяткам людей. Ось свідчення про ті страшні події декого з них. Діна Пронічева згадує: «Ще наближаючись до Бабиного Яру, ми почули стрілянину і нелюдські крики. Я зрозуміла, що тут відбувається, але мамі нічого не сказала... Коли ми ввійшли в браму, нам сказали здати документи та цінні речі й роздягнутися. Один німець підійшов до мами  і зірвав з її пальця золоту каблучку. Я бачила як група за групою роздягаються жінки, старі та діти. Усіх підводять до глибокої ями і розстрілюють. Потім підводять іншу групу... Я на власні очі бачила цей жах...»
Своє бачення трагедії висвітлено  учнем Загнєтьєвим  Дмитром у вірші «29 сентября 41 года» (фото)
Бабий Яр – это место, где фашисты убивали евреев.
Мы об этом будем помнить всегда.
Ведь сегодня - день скорби,
Одних убивали, других расстреливали и складывали тела.
Хоть пройдут века и года
Это останится в наших сердцах навсегда…..
         Ведучий: Яків Екель: «Батько зіштовхнув мене в яму, і сам скотився за мною. Яром ми вибралися на кладовище, де дочекалися глибокої ночі, а потім пішли в село, на Батьківщину батька. Там, за кілька днів батька затримали гітлерівці й розстріляли, а я деякий час переховувався у знайомих...»
         Ведучий: Масові розстріли в Бабиному Яру та розташованому поруч з ним Сирецькому концтаборі здійснювалися  й пізніше. Так, 10 січня 1942 року були страчені близько 100 матросів і командирів Дніпровського загону Грінської військової флотилії.
         Ведучий: 18 лютого 1943 року там знайшли свою смерть три футболісти київської команди «Динамо» Микола Трусевич, Іван Кузьменко та Олексій Клименко – цей факт ліг в основу відомої легенди про «матч смерті».
         Ведучий У 1941 – 1943 рр. у Бабиному Яру розстріляли 621 члена ОУН, серед них і відому українську поетесу Олену Телігу разом із чоловіком.
                           Господи, за що нам ця спокута
Куля гітлерівська гостра й люта!
Згасла в небі наша мить остання,
Та не згасли стогони й волання
Наші скарги , голоси засмути –
Доки світу й сонця буде чути!
         Ведучий: За різними підрахунками в Бабиному Яру загинуло від 70 до 200 тисяч осіб. А на Нюрберському процесі наводилась цифра в майже 100 тисяч осіб.
         Ведучий: У повоєнний період трагедія Бабиного Яру потрапила під суворе табу. Уже за рік на братську могилу сотень тисяч невинних людей кинули техніку і працівників. Яругу засипали, поверх неї проклали шосе.
Гілку показали на вербі,
                   Широко руками розвели
                   Кажуть люди: десь тут у долині,
Всі живцем засипані були.
Тут земля, а в ній глибока рана
Не чіпайте, боляче землі.
                                          "Я була маленька і стривожена"   (Ліна Костенко)
         Ведучий: Майже 30 років чекав свого часу пам’ятник жертвам у Бабиному Яру. Навколо Бабиного Яру було створено чимало міфів, побудованих на напівправді чи неправді. І, тільки, із здобуттям Україною незалежності велика Київська трагедія стала відома широкому загалу.
Відео 3
         Ведучий: Для багатьох народів незалежна Україна стала Батьківщиною. Мир і злагода – це головне, що нам потрібно сьогодні. Пам’ятаючи трагедію минулої війни, ми з надією дивимось в майбутнє і віримо в нашу державу.
         Ведучий:  Мир тобі, рідна Україно,
Вірю твоєму прозрінню
Хочу не пасинком – сином
Бути в нових поколіннях.
(О. Князько)

Використано джерела:
1.    «Бабин Яр: 70 років після трагедії. Україна вшанувала пам’ять жертв масових розстрілів» Марія СЕМЕНЧЕНКО -  [Електронні ресурси] - http://incognita.day.kiev.ua/babin-yar-70-rokiv-pislya-tragediyi.html

2.    Литературная страница "Германии Плюс". Аркадий Соколовский. Бабий яр . 70 лет назад — 29 сентября 1941 года фашисты начали расстреливать евреев в киевском Бабьем Яру. - [Електронні ресурси]

3.    "Я була маленька і стривожена" Ліна Костенко  -  [Електронні ресурси] -  http://www.rulit.me/books/lina-kostenko-poeziya-read-410864-101.html

4.    «Страшні часи жахливий будять спомин» - [Електронні ресурси]

5.    Відео [Електронні ресурси] - https://www.youtube.com/watch?v=dE9MjfxJbU4




Земля - это колыбель разума,
но нельзя вечно жить в колыбели.
(Циолковский)


УКРАЇНЦІ КОСМІЧНОЇ ЕРИ
Мета: познайомити з історією святкування  Всесвітнього дня авіації і космонавтики, розвивати  творчі здібності, мислення, знання про космос, прививати цікавість до пізнання космічних просторів; розширити світогляд учнів, поглибити їх знання в області  космонавтики й авіації; розкрити значення дослідження  космосу в житі людини, ознайомити учнів з видатними конструкторами  ракетно-космічної  техніки.
Обладнання: виставка газет, малюнки учнів, портрети Миколи Кибальчича, Олександра Шаргея, Сергія Корольова, мультимедійна дошка, проектор.

Хід заходу
І Організаційний момент
ІІ Проведення виховної години
    1. Оголошення теми                                                      
Слайд 1.  Ведучий 1.  12 квітня все людство святкує Всесвітній день авіації та космо- навтики. Це свято з'явилось на честь першого польоту в космос людини і тим самим воно підкреслює нестримну жагу людського роду до пізнання нових знань. Бажаєм і Вам у цей день замислитись над своїм існуванням і від душі захотіти дізнатися про навколишній світ більше! Відлік космічної ери починається 4 жовтня 1957 р., коли стартував
перший у світі штучний супутник Землі. Сьогодні ми хочемо, щоб ви запам'ятали імена українських вчених, конструкторів, космонавтів – творців ракетно-космічної техніки Миколу Кибальчича, Олександра Шаргея, Сергія Корольова.
Слайд 2. Ведучий 2   Микола Кибальчич, народився 19 листопада 1853р. Це від вибуху його бомби загинув Олександр другий. Але він заслуговує вдячної пам'яті нащадків не за революційну справу, а за створений у 1881 році в казематах Петропавлівки проекта реактивного апарату призначеного для польоту людини.(Відео 1 – «Зроблено в Україні»)
І думка підкрадається тривожна
Неначе хтось у мене світ украв
О, люди! Без усього жити можна,
Але не без зірок і не без трав
Слайд 3.  Ведучий 1.  Іще одна визначна постать у космічній епопеї - Юрій Кондратюк (Олександр Шаргей). Навряд чи знайдеться в історії космонавтики людина з біографією настільки загадковою, як у вченого, який увійшов у науку під ім'ям Юрія Васильовича Кондратюка. Половину свого життя він прожив під чужим ім'ям, тож і досі не відомо, де, коли і за яких обставин  завершив свій життєвий шлях. Він був піонером розробки основ космонавтики, механіком і  винахідником, автором досліджень ракетного польоту, розробником оригінальних ідей  у вирішенні проблем міжпланетних подорожей. Визначну знахідку Ю. Кондратюка — спосіб досягнення поверхні космічних тіл, зокрема Місяця й Марса, — застосували в конструкції американського місячного модуля в проекті «Аполлон».
Ведучий 2. Його ім'я золотими літерами викарбовано в залі Національної аерокосмічної слави США. Саме він першим запропонував найбільш економічну схему польоту на місяць - «трасу Кондратюка, за якою здійснювались всі американські експедиції на природний супутник Землі»
Шукаємо подвигів у древності  
Шукаємо їх по всіх світах      
Вони ж  у нашій сьогоденності,
Як непомітний сірий птах. 
Слайд 4. Ведучий 1. Коли йдеться про розвиток ракетно-космічної техніки, то світ пов'язує це з ім'ям видатного творця практичної космонавтики академіком Сергієм Корольовим під керівництвом якого був запущений перший в історії людства штучний  супутник  Землі. 
Сергій Павлович Корольов      найвидатніший  конструктор ракетно-космічних   систем,   які    забезпечили   дослідження   космічного простору, а саме перший поліг до Місяця, перший космічний корабель «Восток», на якому Юрій Гагарін уперше здійснив сміливу мрію людства - політ за межі атмосфери, а також  космічний корабель «Восход», з якого 10 березня 1965р. Олексій Леонов здійснив перший вихід людини у відкритий космічний простір.
(Слайд 5) Ведучий 2. «Схід»  найменування серії радянських одномісних космічних кораблів, призначених для польотів по навколоземній орбіті, на яких були здійснені перші польоти радянських космонавтів.  Перший космічний корабель, на якому 12 квітня 1961 був здійснений політ людини в космічний простір. Пілотувався Ю. А. Гагаріним.
 (Слайд 6). Серія радянських космічних кораблів,  які було створених на базі космічного  корабля «Союз Т».  Призначаються для доставки екіпажів  багатоцільового пілотованого комплексу модульного типу ("Мир") та їх повернення на Землю. Ракетно-космічний комплекс «Союз» почав проектуватися в 1962 році в ОКБ-1 як корабель радянської програми для обльоту Місяця.
Ведучий 1. А тепер згадаємо синів України, які в різний час побували на космічних орбітах:
(Слайд 7) перший серед них космонавт №4 в Радянському Союзі і №8 у світі - Павло Попович - літав на «Востокє 4» 1962р., «Союзі 14» 1974р.
(Слайд 8) Георгій Береговий « Союз 3» 1968р.
(Слайд 9) Георгій Добровольський «Союз 11» 1970р.
 (Слайд 10) Георгій Шонін «Союз 6» 1968р.
(Слайд 11) Віталій Колобов  «Союз 21» 1976р.
(Слайд 12) Володимир Ляхов «Союз 32» 1979р., «Союз Т - 9» 1983Р., «Союз ТМ -6» 1988р.
(Слайд 13) Леонід Попов «Союз 35 «1980р. «Союз 40 «1981р., «Союз Т- 7» 1982р.
(Слайд 14-16) Леонід Кизим « Союз Т- 3 «, 1980р., « Союз Т- 10», 1984р., « Союз - Т-15» 1986р. В Україні національні поштові марки з'явилися у 1918 році. Героями сюжетів поштових мініатюр були видатні постатті.
(Слайд 17) Ігор Волк « Союз Т- 12» 1984р.
(Слайд 18) Володимир Васютін «Союз Т- 15» 1985р.
(Слайд 19) Олександр Волков «Союз Т- 4» 1985р., «Союз - ТМ - 7» 1988р., «Союз ТМ- 13» 1992р.
(Слайд 20) Анатолій Шевченко «Союз ТМ - 4» 1987р.
(Слайд 21) Анатолій Арцебарський «Союз - ТМ-12» 1991р.
(Слайд 22) Василь Циблієв «Союз - ТМ -17» 1 994р.
(Слайд 23) Юрій Маленченко «Союз-ТМ -19» 1994р.
(Слайд 24) Юрій Гідзенко « Союз-ТМ-23» 1996р.
(Слайд 25) Юрій Онуфрієнко « Союз - ТМ- 23» 1996р.
(Слайд 26)  Леонід  Каденюк  член  міжнародного  екіпажу  корабля багаторазового використання шаттл «Колумбія» 1997р. І хоча Україна і не ввійшла до престижного клубу держав, які здійснюють запуски пілотованих космічних кораблів, ми все ж таки міцно утримуємо провідні позиції у галузі ракетобудування і космічних технологій.

Ведучий 2. Ми не можемо не згадати і героїв тварин, які побували в космосі. 19 серпня, в 1960 році з космодрому Байконур був здійснений запуск космічного корабля «Супутник-5», на борту якого перебували радянські собаки-космонавти Білка і Стрілка. Це був перший вдалий запуск у космос живих істот. (Відео 4 –«Белкаи Стрелка покорители космоса»)

Ведучий 1. І кожен з нас, милуючись Місяцем у нічному небі, буде пам'ятати, що на його поверхні є й український слід.
Не цураймося неба законів
Бо не знаємо, що буде за мить.
Світ з молекул, протонів, нейтронів
Несподівано може згоріть
Не цураймося радості духа,
Зупинимось на мить, щоб послухать
Дивний голос для всіх з висоти.
Список використаної літератури :
1. Атаманчук А. В. «Людина і космос». Київ, «Веселка»
2. Бубнов И. Н. «О космолетах» . М: Молода гвардия, 1982 р.
3. Голованов Я. К. «Дорога на космодром». Научно-худ. літ-ра, М. 1982 р.
4. Давидов И. П. «Полет продолжается». Одеса. Издательство «Маяк» 1977 р.
5. «Урядовий кур’єр». Газета 2007р., 2008 р., 2012р.
6. Колесников Ю. В. «Вам строить звездолети».Научно-худож, лит-ра 1990 р.
7. «Юний технік України». №12. Видавництво «Грамота». 2007 р.,2008р.
8.  Якимов П. В. «Покорення космосу». Одеса. Видавництво «Зоря». 1997р.


Інтернет ресурси


________________________________________
 Поетико-музично-композиційний захід
«Поезія — це завжди неповторність, якийсь безсмертний дотик до душі»

«Поезія — це завжди неповторність,
якийсь безсмертний дотик до душі»
(Ліна Костенко)
Мета: Вчити учнів самостійно добирати матеріал до заходу; ознайомити учнів з ліричною поезією,  розкрити світ почуттів і пристрастей, створений поетичним словом великого майстра; розвивати вміння з правильною інтонацією читати поетичні твори,  навички виразного читання та творчі здібності; формувати уміння характеризувати образ ліричної героїні поезії; виховувати любов до поетичного слова; бажання самим творити, естетичні смаки, посилювати інтерес учнів до поезії, усвідомлення того, що любов — найвеличніше із людських почуттів, яке необхідно берегти й цінувати.

Ведучий І.
(Фото Слайд 1) 21 березня — Всесвітній день поезії. Щиро вітаємо всіх з цим чудовим святом! Нехай слово і  мелодія наповнюють Ваші серця натхненням, добром, надією, вірою та любов'ю, а світ навколо роблять кращим.  Хай живе вічна і прекрасна ПОЕЗІЯ!

Ліричні твори мають дуже давню історію. Вперше вони з'явились ще у VI-VII ст. до н.е. Лірика є вираженням думок, почуттів, переживань автора. Щоб зрозуміти ліричний твір, треба увійти в непростий світ авторських емоцій та фантазій.

 (фото слайд 2) Кохання — одне з найкращих і найглибших людських почуттів, невичерпне та вічне, як саме життя. Його сила робить людину добрішою і кращою, спрямовує на величні й героїчні вчинки, а іноді змушує тяжко страждати.
Світ глибоких і драматичних переживань, чарівність, багатство і неповторність особистості закарбувалися в любовній ліриці Олександра Кочеткова, який говорить про просте людське щастя і про земні, звичайних прикрощі: про розлуку, зраду, свою самотність, розпачі - про все, що близько багатьом, що здатний відчути і зрозуміти кожен. «Баллада о прокуренном вагоне» була написана у 32-му році, але вперше світ побачив вірш лише через 34 роки у 1966.

(Слайди 3-6)                     
- Как больно, милая, как странно,
Сроднясь в земле, сплетясь ветвями -
Как больно, милая, как странно
Раздваиваться под пилой.
Не зарастет на сердце рана,
Прольется чистыми слезами,
Не зарастет на сердце рана -
Прольется пламенной смолой.
- Пока жива, с тобой я буду -
Душа и кровь нераздвоимы, -
Пока жива, с тобой я буду -
Любовь и смерть всегда вдвоем.
Ты понесешь с собой, любимый,
Ты понесешь с собой повсюду,
Ты понесешь с собой повсюду
Родную землю, милый дом.

- Но если мне укрыться нечем
От жалости неисцелимой,
Но если мне укрыться нечем
От холода и темноты?
- За расставаньем будет встреча,
Не забывай меня, любимый,
За расставаньем будет встреча,
Вернемся оба - я и ты.
- Но если я безвестно кану -
Короткий свет луча дневного, -
Но если я безвестно кану
За звездный пояс, млечный дым?
- Я за тебя молиться стану,
Чтоб не забыл пути земного,
Я за тебя молиться стану,
Чтоб ты вернулся невредим.
Трясясь в прокуренном вагоне,
Он стал бездомным и смиренным,
Трясясь в прокуренном вагоне,
Он полуплакал, полуспал,
Когда состав на скользком склоне,
Вдруг изогнулся страшным креном,
Когда состав на скользком склоне
От рельс колеса оторвал.
...И никого не защитила
Вдали обещанная встреча,
И никого не защитила
Рука, зовущая вдали...
С любимыми не расставайтесь,
С любимыми не расставайтесь,
С любимыми не расставайтесь,
Всей кровью прорастайте в них, -
И каждый раз навек прощайтесь,
Когда уходите на миг!


Ведучий ІІ.  (Фото Слайд 7) Володимира Сосюру називають, співцем кохання. Це йому належать слова, які б хотіла почути кожна дівчина чи жінка, в яку епоху вона не жила:

Так ніхто не кохав. Через тисячі літ
лиш приходить подібне кохання.
В день такий розцвітає весна на землі
І земля убирається зрання...
Дише тихо і легко в синяву вона,
простягає до зір свої руки...
В день такий на землі розцвітає весна
і тремтить од солодкої муки...



Ведучий І.  Іван Франко — лірик високої проби, і його ліричні твори просяться часто в музику.
(Фото Слайд 8)  У вірші «Чого являєшся мені у сні?» ліричний герой, незважаючи на глибоке страждання й душевні муки, леліє чистий образ коханої, що тільки у сні приходить до нього.
Пісня на слова Івана Франка  “Чого являєшся мені……” сповнена почуттями  реальними, іноді світлими та болючими, коли взаємними, а коли й нерозділеними. Ця  поезія  належить до шедеврів інтимної лірики, вона є  надривно-зажурений вибух людського почуття.
Поетична  лірика — найбагатша, співуча, широка і правдива — поети здебільшого, передають чудовою мовою свої емоції, які ллються до інших людей. Тому спілкування з поезією збагачує духовний світ людини й неодмінно — додає йому шляхетності.
П. Тичина, М. Рильський, В. Сосюра та інші  — такі різні і несхожі поети, яких об'єднала тема найпрекраснішого з людських почуттів — тема кохання.
Прозвучить вірш Павла Тичини «Ви знаєте, як липа шелестить…..»
Ведучий ІІ. (Фото слайд 9)  Поезія Лесі Українки приваблює своєю музичністю. У всіх своїх творах поетеса акцентує увагу не на діях, а на емоціях своїх ліричних героїнь, на їх душевних переживаннях, динаміці почуттів. У вірші«Хотіла б я піснею стати…»  лірична героїня розповідає про своє бажання стати піснею, яка була б відомою в усьому світі, адже може допомогти кожному плекати мрії про щастя, радість, долати життєві труднощі.
Поезія написана у жанрі ліричної сповіді і возвеличує прагнення творити красу і дарувати всім щастя.  Ці рядки «Хотіла б я піснею стати…» вийшли з-під пера талановитої поетеси Лесі Українки. 
Ми пропонуємо переглянути кліп на слова Лесі Українки «Хотіла б я піснею стати…».
Ведучий І.  (Фото слайд 10) Згадуємо про поета Сергія Єсеніна і , його чисте і світле кохання. Він любив її усе життя. Ідеал не перестає ніколи бути ідеалом, якщо його навіть втрачають.
Вірш  «Я помню, любимая, помню….»

Ведучий ІІ.

 (Фото Слайд 11) Тема кохання наскрізна пройшла через всю  творчість Ліни Костенко. Її інтимна поезія — це класика української любовної лірики. ЇЇ поезії своєрідні, красиві своєю закінченістю, мистецьким виконанням. Кожен вірш Ліни Костенко, кожна її фраза вражають. Любов для поетеси — почуття світле. Недарма поезія, у якій ідеться про закоханість висвітлена у вірші  «І все на світі треба пережити».
І все на світі треба пережити,
І кожен фініш – це, по суті, старт,
І наперед не треба ворожити,
І за минулим плакати не варт.

Тож веселімось, людоньки, на людях,
Хай меле млин свою одвічну дерть.
Застряло серце, мов осколок в грудях,
Нічого, все це вилікує смерть.

Хай буде все небачене побачено,
Хай буде все пробачене пробачено,
Хай буде вік прожито, як належить,
На жаль, від нас нічого не залежить...

А треба жити. Якось треба жити.
Це зветься досвід, витримка і гарт.
І наперед не треба ворожити,
І за минулим плакати не варт.

Отак як є. А може бути й гірше,
А може бути зовсім, зовсім зле.
А поки розум од біди не згірк ще, –
Не будь рабом і смійся як Рабле!




Ведучий І.  Ми не можемо не згадати і про романси, деякі автори, нажаль, нам не відомі. Пісні переспівувалися, слова передавалися з покоління до покоління, з плином часу змінюється ритм життя, сприйняття музики і поезії, рівень чуттєвості, відповідно музичні стилі і жанри. Але людина лишається людиною; її бажання, переживання, емоції нікуди не зникають, а шукають і знаходять нові способи вираження.
Наступні виконавці нашого вечора виконають романс (музика Слип «Роман»).
Романс і сьогодні, в ХХІ столітті відображає емоційне життя сучасної людини.  Кожен автор, виконавець романсу відчував слова пісні по-різному, тому пісня - романс - охоплює різноманітні види хорової та  сольної вокальної творчості.
(Фото Слайд 12) І коли ми чуємо перші акорди  у виконанні Володимира Висоцького «Эх раз, еще раз….» то ці слова проникають нам в глибину душі і зачіпають її найпотаємніші струни.  Під запальні звуки «Эх раз, еще раз….»  ми переглянемо виступ.
Ведучий ІІ.  (Фото Слайд 13) Творчість Тараса Шевченка  — утвердження найвищого злету людської душі, її сподівань, мрій. Кожний поетичний витвір  — це світла молитва  за право кожної людини бути собою. Драматизм почуттів, емоційні спалахи і відчуття. Головним персонажем дійства є почуття — красиве, чисте, натхненне. Вірш Тараса Шевченка «Мені однаково».
Ведучий І.  Віра в людину, у непереможність добра, у велич світла любові в творчості щойно згаданих поетів додає нам сили. На щодень. Повсякчас. У поезіях цих поетів дзвенить безконечна казка буття. Так добре і затишно всім, хто переступить поріг їх творчості. Бо, переступивши раз, кожен з нас там залишаються назавжди.
Пісня «Як у нас на Україні»



_________________________________________

Вечір-реквієм «Живе лиш той хто не живе для себе,
Хто для других виборює життя»

Мета: вшанувати пам’ять героїв Небесної сотні, прищеплювати любов до Батьківщини, виховати патріотичну свідомість,  розвивати бажання стати гідними громадянами України.
Оформлення: Стіна пам’яті Небесної сотні (Прапор України, надписи  «Герої не вмирають», «Сам не знаю, де погину…», список прізвищ героїв  з фото), на підлозі надпис із маленьких свічок «Героям слава», стіл, на столі вишитий рушник, ікона Божої матері, свічка, квіти з чорною стрічкою.

Хід заходу
Ведучий1.  
 Цей гімн присвячений  українцям, які загинули у Києві на Майдані, вулицях Грушевського та Інститутській. Гинули за честь, за волю, за право бути народом – джерелом і мірилом влади у власній державі, за країну, в якій не страшно жити і народжувати дітей.
Небесна сотня — безневинна жертва...
Бандитам не сховатись за хрестом
Отим хрестом, де їхня совість мертва.
Зрікається і серцем і чолом...
Простіть нас браття, миленькі, простіть...
За Україну - зранену і голу...
За Вас не впала і за Вас стоїть!

    Учень 2                         
                                      “Боротьба не за щастя  вже навіть іде  —за життя!
                                           Бо його забирають.
                                          Нас надія веде, нас ідея веде
                                         За свободу для рідного краю.

Українцю, поглянь, там побили жінок!
                                       Глянь, вже люди ховаються в храмі!
                                         Де таке ще траплялось, коли це було
                                          Аж в такому нестерпному стані?..

Ведучий 1.  Шановні викладачі, учні! Сьогодні ми зібралися тут, щоб в скорботі схилити низько голови перед пам’яттю людей різного віку, яких було вбито у мирний, цивілізований час ХХІ століття.
Ведучий 2
Вони підняли людей на боротьбу. Сотні проповідей є ніщо в порівнянні з тим, що вчинили для нас ці люди. Адже їхній вчинок – то велика жертовна любов. І якщо ми збагнемо це, – не буде поміж нами зла.
Головним у світі є любов, і люди яких ми поминаємо, власне, засвідчили свою любов до Бога й до своєї країни, свого  народу.
Вірш «Вони дивилися у небо високе»
 Вони дивилися у небо високе
У небо – високе-високе…
Відкриті здивовані очі:
– Невже це кінець? Кінець!
Вони дивилася в небо…
Підстрелене серце тріпоче
Христос у багряній тузі
Терновий кладе вінець.

Вони дивилася в небо…
А небо – таке ласкаве
А сонце таке погідне,
Немов поцілунок весни.
Вони дивилися в небо –
Стелився обрій кривавий.
І руки чиїсь привітні
Торкнулись повік, мов сни.

Вони дивилися в небо –
А там Україна голосить,
А там мліє рідна неня
Й така молода жона.
– Не треба, не треба, не треба!-
Синочок маленький просить.
Але закотилося сонце
і згасла навіки весна
Ведучий 1 Ще довго-довго з покоління в покоління будуть передавати батьки синам і дочкам, а ті своїм дітям спогади про тих, хто залишив життя земне у 2013-2014 рр. Ця подія сколихнула весь світ, не залишила байдужою жодної душі.
В знак підтримки України 1  лютого всі польські теле –та радіоканали транслювали  пісню 


 Ведучий 1 Кожен із цієї Небесної сотні, як і ми з вами мали свою сім`ю, батьків, друзів, захоплення, свої симпатії і свої невідкладні справи. Але поклик їхньої душі саме в цей час призвав їх до боротьби за вільну, демократичну, чесну Україну.
Ми не можемо не згадати про нашого героя із Запоріжжя Сергія Синенка, який загинув за краще майбутнє нашої Європейської країни, залишивши чотирьох дітей. 

Вірш присвята «Ради всех синовей и дочек»

Пусть зима белит прошвою

Зло  февраль в окно стучится
Кто же знал, что только прошлое
В дом вернется черной птицею
Убеждал – жизнь переменится
Сбросить призывал кайданы
Украина наша – пленница
Ты народ звал на майданы
Коль не я, то кто же? Не струшу!
Так сказал ты на пороге
-Я отдал за Родину душу
Нет другой теперь дороги
Обнимая  детей прощаясь
( меньшим двум – всего неделя)
Обещал – « Вернусь я … зная
Недостичь без крови цели
Внужный час и в нужном месте
Вцентре  самом « горячих точек»
Среди  Богом даных был сердцем
Ради всех сыновей и дочек…
На февральской злой дороге
Притаилась смерть с врагами
Был убит, сожжен ! О боги!
Кто отбелит их снегами
Вдовье « счастье» сироты дети –
Им досталось тяжкое бремя
Смерть героев – розги и плети
Боль без меры дарует время
Память вечная всем Героям
Верим, к нам придет победа!
Чтобы стадом не быть и строем
Не ходить под плеткой соседа.



Ведучий 2 Ми закликаємо вас сьогодні згадати у ваших молитвах усіх Героїв, які поклали свої голови за наше майбутнє. Хай пам’ять всіх невинно убитих згуртує нас, живих, дасть нам силу та волю, мудрість і наснагу для зміцнення власної держави на власній землі. У жалобі схилимо голови. Вони згасли як зорі.
Ведучий 1 Нехай кожен з нас торкнеться пам’яттю цього священного вогню-частинки вічного. А світло цієї свічки хай буде даниною тим, хто навічно пішов   від нас, хто заради торжества справедливості жертвував собою. Вони повинні жити в нашій пам’яті!
Учень 1
 У нашій пам’яті Ви назавжди лишились,

Історія одна, і Ви – її частина.

Ви тільки знайте, браття, ми за Вас молились,

І молимось: за Вами – ненька Україна!

Вже не повернеться додому той хлопчина,

Що його вчора тільки мати відпустила,

Поцілувала, тихо мовивши: “Іди, дитино,

За щастя України, бо вона – єдина”.

Казала мати берегти себе. Але даремно,

Бо хлопець був готовий йти безстрашно,

Аби лише країна, котру так кохав страшенно,

Не стала на коліна, а боролася відважно.

Учень 2                          

Але ж душа, душа Героя вічно лине!

До тебе наші сльози, молитви, зізнання!

Повір, хлопчино, наша пам’ять не загине,

Як і омріяні тобою  воля та кохання.

Небесна сотня. Прапор. Чорна стрічка.
І сльози, бо ти, хлопче, словом вже не з нами.
Але в думках  ти поруч, і не згасне свічка,
І линуть буде “Слава Україні!”  над ланами.
Ведучий 2 Пробач мені, мамо, що одягнув тебе у чорную хустину.

Ти віддала мене взамін за нашу рідну, вільну, чесну Україну.


Ведучий 1 Героям Майдану, впавши мертвими за світле майбутнє України, присвячується хвилина мовчання.
(Хвилина мовчання) 6
А сотню вже зустріли небеса…
Летіли легко, хоч Майдан ридав.
Із кровю перемішана сльоза …
А батько сина ще не відпускав.
Й заплакав Бог, побачивши загін –
Спереду сотник, молодий, вродливий,
І юний хлопчик в касці голубій,
І вчитель літній – сивий-сивий.
І рани їхні вже їм не болять…
Жовто-блакитний стяг покрив їм тіло …
Як крила ангела, злітаючи назад,
Небесна сотня в вирій полетіла …
Ведучий 2. Навіть на останнім рубежі
Промінь віри в нас ще не погас,
Боже, Україну збережи,
Господи, помилуй нас!
В наших грудях кулі і ножі,
Нас розпято й знищено не раз!
Боже, Україну збережи,
Господи, помилуй нас!


Загиблі хлопці віддали свої  життя за всіх нас. Це має пам’ятати кожен! Сьогодні, завтра, завжди! Без цього ми не зможемо відбудувати свою країну!


________________________________________________
КНИГА - ДЖЕРЕЛО ЗНАНЬ!


Із книгою навіки поріднися,
Хай буде книга як насущний хліб.
Криниця мудрості – черпни з тої криниці
Снаги, що в серці залишає слід.

Книжки несуть добро та насолоду,
Політ дарують в чисті небеса
Приносять радість, щастя і свободу
І творять в світі справжні чудеса
Хороша книга – і душа радіє
І розкривається, мов квітка навесні.
Від слова щирого і серце спломеніє
А дні похмурі стануть враз ясні.

         1 учень: Споконвіку книги користувалися величезною пошаною в усіх народів світу. І наш народ завжди славився своєю мудрістю, він здавна високо цінував книгу.

         Про роль книги розповідає нам усна народна творчість, зокрема прислів’я і приказки. Недарма в народі кажуть: «Книга вчить, як на світі жить»
         2 учень: «Книжку читай – розуму набирай»
         3 учень: «Книжка – маленьке віконце, а через нього весь світ видно»
         1 учень: «Людина без книги – як риба без води»
         Бібліотекар: У світі існує неймовірна кількість бібліотек. І знаєте, незважаючи на наявність Інтернету й десятки мільйонів електронних книг, що продають у світі щорічно, усе ще є люди, які ходять до бібліотеки. Ачи знаєте ви, де розташована найменша бібліотека світу?

         1 учень: Мешканці англійського містечка Уестбері-саб-Мендіп за символічну плату 1 фунт викупили одну телефонну будку і зробили з неї найменшу бібліотеку світу. Працює вона цілий рік, 24 години на добу. Тут немає бібліотекаря. В каталозі цієї бібліотеки 100 найменувань: від кулінарних книг і періодичних видань до класики і бестселерів.
         2 учень: А ось фасад бібліотеки в місті Канзас-Сіті (США) зроблено у вигляді книжкових полиць.
         3 учень: На території університету в Дуйсбург-Ессен (Німеччина) завершилося будівництво бібліотеки відповідно до останніх тенденцій екоархітектури: за енергозберігаючими технологіями, із сонячними батареями й системою очищення води
         Бібліотекар: А тепер ми розкажемо про книги – велетні і книги – крихітки.
         1 учень: Найбільша книга у світі вийшла друком в 1832 р. в Лондоні – вона має назву: «Пантеон англійських героїв». Її довжина – 5.7 метрів, а ширина 3.7 метрів. Розмір літери становить – 15 см.
         2 учень: 2004р. в Росії видали книгу під назвою « Самая большая книга для малышей» Вона має всього 4 сторінки і 12 віршів, але в неї гігантські розміри. Висота книги – 6 метрів, довжина 3 метри, а вага  - 492 кг.
         3 учень: В національній бібліотеці Британії представлена книга – рекордсмен, висота якої 180см. В цій книзі 37 друкованих карт, які видані в 1660р. спеціально для англійського короля того часу Карла другого.
         1 учень: А ще є дуже маленькі книги.Ось книга «Біблія» - 5міліметрі ширина і 5. 5 міліметри довжина. Її видали в Лейпцизі німецькою мовою.
         2 учень: Український мікромайстер Микола Сядристий створив мініатюрну книгу « Кобзар» Т.Шевченка. У книзі 12 сторінок, кожна площею 0.6 квадратних міліметри. Перегортати сторінки можна тільки загостреним кінцем людської волосинки. Книгу зшито павутиною, обкладинку зроблено з пелюстків безсмертника. Її можна читати через мікроскоп.
         3 учень: Є ще одна претендентка на новий запис у книгу Гіннесса. Учені одного із Канадських університетів створили книгу, яку можна розгледіти хіба, що під електронним мікроскопом.Це казка Малькома Чапліна «Маленький Тед з міста Терніп». Довжина 0.1 міліметра, а ширина 0.07 міліметра. Вартість книги 20 тисяч доларів.
         1 учень: Але це далеко не найдорожча книга. Найдорожчою книгою в світі є «Трактат про воду, землю й небесні тіла» великого Леонардо да Вінчі.У 1994р. цю книгу купив за 24 мільйони доларів засновник компанії «Майкрософт» Білл Гейтс. Ця книга має 18 пергаментних сторінок.Родзинка раритету – це особливий дзеркальний шрифт, яким вона надрукована. Тобто її можна прочитати з допомогою дзеркала.
         2 учень: Деякі книги мають шалену популярність. Найпопулярнішою є книга – Біблія. З 1885р по1999р. було продано 3.88 мільярда примірників. Друге місце займає « Книга рекордів Гіннесса» Вперше була видана в 1955р. До 2000р. її тираж склав 85 мільйонів екземплярів
         3 учень: Книги рекордсмени з продажу: «Віднесені вітром» Маргарет Мітчел, «Вбити пересмішника» Харпер Лі, «Долина ляльок» Жаклін Сюзанн
         1 учень: А ще ми хочемо, щоб ви мали уявлення і про пам’ятники книзі Памятник книзі та писемності є в місті Хайфа ( Ізраїль) Скульптура зображає величезний том заввишки 2.8 метрів і завширшки 0.5 метри, із якого «висипаються» цифри й букви різних алфавітів світу
         2 учень: У місті Шарджа ( Арабські Емірати) на площі Культури біля мечеті встановлено пам’ятник, що зображує розгорнуту книгу, написану золотою арабською вяззю. Це коран – священна книга  мусульман.
         3 учень: Памятник спаленим книгам є на площі Бебельплатц (Берлін), зведений на згадку про подію, що сталася на цьому місці 10 травня 1933р. – публічне спалення фашистами 12400книг 149 авторів. Пам’ятник має вигляд порожніх полиць бібліотеки, що йдуть під землю, закриті зверху товстим склом.
         1 учень: Памятник Івану Федорову та книзі встановлено у Львові (Україна) до 400 – річчя книгодрукування на українських землях. Іван Федоров у одній руці тримає книгу, а другою – ніби сіє зерна знань на львівську брукву.
         2 учень: Памятник книзі  «Рухнама» встановлено  в Ашхабаді (Туркменістан). Величезний монумент заввишки з двоповерховий будинок є своєрідною копією книги. Щовечора обкладенка книги відкривається і перша сторінка перетворюється на екран, на якому з допомогою проектора показують документальний фільм про становлення нації
         3 учень: 200кг композиція «Книга – джерело знань» у місті Омську (Росія) виглядає, як розкрита книга, на сторінках якої зображено букви і персонажі казок.
         1 учень: Памятник студенту встановлено 14 вересня 2001р. біля входу в Саратовський державний соціально – економічний університет. Студент сидить на купі книжок і посиленно зубрить якийсь предмет. Тому неофіційна назва пам’ятника – «ніч перед іспитом»
         Бібліотекар: Завершуючи наш усний журнал, хочу щоб ви завжди мали вірного друга – книгу, яка ніколи вас не зрадить, а буде вірним другом і наставником.


Відкриють книги тобі таємницю
Пий із них науку, як воду із криниці
Щоб не мав ти спраги та добро й любов
Книга дасть пораду, якщо треба знов
Тож шануй ти книгу, поважай її,
Стане вона другом у твоїм житті.
Книга дасть пораду, книга вкаже шлях
 По крутим стежинам, ріках і морях
В книзі вічна мудрість різних поколінь,
Бережи їх друже, і в душі тримай
Та ніколи в світі їх не зневажай.


_______________________________________________________________________________________

Довго те діялось. Ще в школі,


Таки в учителя – дяка,
Гарненько вкраду п’ятака –
Бо я було трохи не голе,
Таке убоге – та й куплю
Паперу аркуш. І зроблю
Маленьку  книжечку.
Хрестами і візерунками з квітами
Кругом листочки обведу.








ЛІТЕРАТУРНИЙ ВЕЧІР ПРИСВЯЧЕНИЙ ТВОРЧОСТІ      Т.Г.ШЕВЧЕНКА


Мета заняття: показати неповторність живописної спадщини Т.Г.Шевченка,його значення для розвитку українського живописного мистецтва, домогтися усвідомлення учнями того, що кожна людина не повторна особистість; виховувати інтерес до спадщини Т.Г.Шевченка, прагнення поглибити знання шляхом самостійного вивчення творчості письменника

Обладнання: вислови про Т.Г.Шевченка, презентація з теми «Шевченко - художник», портрет письменника, книжкова виставка творів живопис.

Тарас Думи мої, думи мої,
Лихо мені з вами!
Нащо стали на папері
Сумними рядками?
Думи мої, думи мої,
Квіти мої, діти!
Виростав вас, доглядав вас, -
Де ж мені вас діти!
 В Україну ідіть, діти!
В нашу Україну.
Там найдете щире серце
І слово ласкаве.
Там найдете щиру правду,
А ще, може, й славу.
Привітай же, моя ненько,
Моя, Україно,
Моїх діток нерозумних,
Як свою дитину!

Ведучий. Благословенна та година.
Як народила мати сина
І нарекла його Тарасом.
 Благословен той день і час,
                   Коли прослалась килимами
Земля, яку сходив Тарас
Малими босими ногами.
Земля, яку скропив Тарас
Дрібними росами-сльозами.

Ведучий1.Сьогодні у нас незвичайний виховний захід. Ми розкриємо одну з найцікавіших сторінок творчості великого поета, художника, філософа, митця. Ми віртуально побуваємо з вами у невеликих залах Шевченкової картинної галереї.
Обдарований від природи хлопчина рано відчув потяг до малювання. Ще з малку крейда й вуглинка були для нього неабиякою радістю. Малював ними стіни, лави, малював у хаті на дворі, вдома та в гостях. Якось прийшла сестра Катерина с панщини і не впізнала своєї хати – візерунками розмальовані стіни, долівка і навіть призьба. Хлопець любив зображувати птахів, звірів, людей.

 Ведучий 2.
Серед плеяди видатних діячів української культури Тарасу Шевченку належить особливе місце. Він для України - народний поет, геніальний митець, доля якого обдарувала багатьма талантами. Як поет, художник і мислитель, він всю силу мистецтва слова спрямував на службу своєму народові.
Вшановуючи в ці дні Тараса Шевченка, ми вирішили спинитися на такій дуже цікавій, але нами ще недостатньо вивченій сторінці його творчого шляху, як малярство. Отже, Шевченко – художник.
Якби навіть припустити, що Тарас Шевченко не написав жодного віршованого рядка, то він все одно був би відомий світові як великий український художник, який досконало володів олівцем, аквареллю, олією, білилом.
З-під його пензля та звичайнісінького олівця з’явилося багато прекрасних творів. Зрозуміло, що ми не зможемо представити повної спадщини Шевченка - художника, а лише ознайомимо вас з окремими творами, що відображають характерний для нього стиль, тематику.


Поетична спадщина Тараса. Шевченка, налічує понад 240 творів, а живописна— близько 1200 робіт. Лише кількість цих робіт свідчить, що малярству Т. Шевченко приділяв багато часу й уваги. Тож ласкаво просимо до нашої картинної галереї.
Екскурсоводами стануть ведучі.
Як же починався шлях Шевченка в живописі?
Юний Шевченко прибув до Петербурга 1831 року, подолавши разом з іншими кріпаками Енгельгарда сотні верст глибокими снігами Прибалтики і російської Півночі. Почалося тривале столичне життя, сповнене палкого бажання вчитися на професійного художника.
 На екран проектується репродукція картини Шевченка «Портрет Енгельгардта», 1833р.

Вед. 1
Сторінка перша. «Діамант у кожусі»
Помітивши неабиякий хист у сво­го козачка, Енгельгардт законтрактував його на чотири роки майстрові живописного цеху В. Ширяєву, який був декорато ром внутрішнього розпису палаців і театрів. У Літньому саду в 1836 Шевченкопознайомився зі своїм земляком — художником І. Сошенком.
 Сошенко допоміг кріпакові Шевченкові отримати дозвіл на відвідування навчальних класів Товариства заохочення художників. Сошенко вмовив Ширяева відпустити Шевченка на місяць з ним, щоб цей час він використав для відвідування зали живопису Товариства заохочення художників. 5 квітня (17 квітня) 1838 Шевченко відвідує Ермітаж, де оглядали твори видатних художників, говорили про достоїнства їхніх полотен. Навесні 1838 Карл Брюллов та Василь Жуковський викупили молодого поета з кріпацтва. Пан погодився відпустити кріпака за великі гроші - 2500 рублів. Щоб їх здобути, Карл Брюллов намалював портрет Василя Жуковського - вихователя спадкоємця престолу, і портрет розіграли в лотереї, в якій взяла участь царська родина. Лотерея відбулася 22 квітня (4 травня) 1838 року, а 25 квітня (7 травня) Шевченкові видали відпускну еред Шевченком відчинилися двері в широкий світ науки й мистецтва. Він скоро став студентом Академії мистецтв.

Вед 2
Друга сторінка. Початок навчання, перші успіхи
Незабаром Шевченко став улюбленим учнем Карла Брюллова. Юнак постійно користувався його бібліотекою, деякий час мешкав у нього. Навесні 1839 року за успіхи Тарас був нагороджений Радою Академії срібною медаллю другого ступеня.
1840 року за першу живописну спробу — картину «Хлопець-жебрак, що дає хліб собаці» — Шевченко був удруге нагороджений срібною медаллю. На превели­кий жаль, ця картина не збереглася.
За картину «Циганка-ворожка» він втретє здобув срібну медаль.
Під розлогим кленом стоїть дівчина-селянка. Праву руку простягла циганці. Лівою тримає щось загорнуте у фартух. Картина зображує сцену з народного життя. Це, очевидно, й стало-причиною, що Шевченко .жодного разу не присуджувалася золота медаль, адже сюжети з повсякденного життя вважалися «низькими».

Ігровий момент «Впізнайте картину»
Оригінал цієї картини, створений за мотивами власної однойменної поеми, зберігається в Державному музеї ім. Т. Шевченка в Києві. («Катерина»)
Безперечно, «Катерина» — найвідоміше полотно. Художник зобразив Кате рину босою на тлі українського пейзажу: сільська околиця з без­країм степом, курінь, біля якого сидить селянин-ложкар, далі височіє козацька могила з вітряком. На вродливому обличчі юної дівчини — вираз гли­бокої образи, сорому, покірності. На другому плані, затемненому, спокусник-офіцер, злодійку вато оглядаючись утікає на коні. Дівчина повільно йде, низько схиливши голову, й трохи підібравши запаску, щоб приховати свій сором.

Пісня «Ой у вишневому садочку»
Вед. 1 
Сторінка третя. «Живописна Україна»
Свої найкращі здобутки, посвячені Україні, Шевченко написав впродовж 1845-1847 років під час другого приїзду на Україну.
 Подорожує Чернігівщиною, Київщиною, Полтавщиною. Збереглося понад 50 краєвидів, написаних художником. Найкращими живописними творами цього періоду є картини «Селянка родина» та «На пасіці». У «Селянській родині» сюжет перенесено на народний ґрунт. Біля убогої селянської родини, моло­дого подружжя і дитини, лежить глек. Біля ніг чолові­ка — собака, що ніби слухає розмову. За хатою сидить дід у киреї. Людські постаті зображено природно, без позування. Відчувається, що стосунки між подружжям доброзичливі, лагідні. Надворі погоже надвечір'я. Про­мені сонця додають золотавих відтінків, освітлюючи стіну хати, полотняні сорочки героїв. І в самому повітрі ніби розлита благодать.
Під час подорожі Україною Шевченко задумав створи­ти серію «Живописна Україна» — альбом офортів. Поява цієї серії знаменувала становлення в укра їнському образотворчому мистецтві нового напряму – критичного реалізму

Вед 2
Розкриваючи задум серії, в одному з листів до О. Бодянського Шевченко писав «...я хочу рисовать нашу Україну. Я її нарисую в трьох книгах: в першій будуть види чи то по красі, чи то по історії прикметні, а в другій — теж — теперішній людський бит, а в третій — історію. В год буде виходити 10 кар­тин». Та не вдалося митцеві здійснити свій задум. У 1844 році вийшло лише шість робіт.
Найвідоміший офорт «Дари в Чигирині» присвячений історичній тематиці. У передпокої гетьманської світ­лиці зображено трьох посланців сусідніх з Україною держав — Туреччини, Польщі й Росії — з дорогими дарами, привезеними Хмельницькому. На варті біля входу до світлиці, де відбувається рада, стоять коза­ки. Під картиною рукою художника вигравірувано пояснювальний текст українською та французькою мовами.
Шевченко Створив багато архітектурних пейзажів під час роботи в Київській археологічній експедиції, яка займалася дослідженням пам’яток старовини по всій Україні.

Танець «Гопак»

Вед.1 
Сторінка четверта. «Караюсь, мучуся..., але не каюсь...». Шевченко на засланні
Тяжко було Шевченкові на засланні. Особливо дошкуляла заборона писати й малювати. Та світ не без добрих людей. Друзі намагалися полегшити його становище. З цією метою зарахували його до заго­ну, який супроводжував експедицію для дослідження Аральського моря, очолювану визначним російським ученим,капітан-лейтенантом Олексієм Бутаковим. Він дав Шевченку можливість малювати, доручивши йому виконувати замальовки берегів Аральського моря та нововідкритих берегів. Понад сотню малюнків вико­нав Тарас Григорович під час експедиції — пейзажі, портрети, жанрові сцени з життя місцевого населення. За розпорядженням Бутакова Шевченко оформляє альбом малюнків (серед них «Пожежа в степу», «Форт Кара-Бутак», «Шатро експедиції на о. Барса-Кельмес», «Укріплення Кос-Аралу взимку», «Місячна ніч на Кос-Аралі»), що мав доповнювати звіт про виконану на Аралі роботу.
Майже 10 років художник не працював олійними фар­бами: умови солдатської казарми і постійного нагляду позбавили його можливості створювати великі полот­на. Натомість ним було створено понад 400 акварелей, олівцевих малюнків та сепій.

Вед. 2
 Улітку 1851 року на півострові Мангишлак працювала антропологічна експедиція під керівництвом гірничого майстра О, Антипова. Се­ред її учасників були оренбурзькі друзі Шевченка — Б. Залєський, Турно. На їхнє прохання Шевченка вклю­чили до складу експедиції. Вона тривала трохи більше 3-х місяців. Збереглося 57 робіт, створених митцем у цей час.
Сепія «Байгуші»
На передньому плані на порозі будинку зображено двох казахських хлопчиків-жебраків, напівголих, босих, нещасних. Старший, з торбою через плече, простя­гає рученята, скривився — просить милостині. Мен­ший стоїть поруч у великому малахаї, тримаючи перед собою миску, і серйозно дивиться вперед, напевно, на господарів. На другому плані художник зобразив себе, але не як пасивного спостерігача, а як учасника подій.
пере­силав свої скульптури друзям. На жаль, жодна з них не збереглася.
Комендант укріплення Усков прихильно ставився до не­звичайного засланця і всупереч забороні царя дозволив йому працювати: малювати й писати. Цікавою є сепія «Казашка Катя», подарована Усковим, яка зберігається зараз у Національному музеї ім. Тараса Шевченка.
 Вірш

Вед.1 
Сторінка п'ята. «Віч-на-віч із собою» (Автопортрети)
Є у художника і автопортрети, в яких він відобразив себе в різні пори життя, в різних настроях і переживаннях. Протягом свого короткого життя Шевченко створив близько 60 автопортретів. Хтось може запитати: «Чому Шевченко так часто малював себе?» Справді, часто. Хіба що Рембрандт малював себе частіше.
Більшість автопортретів Т. Шевченко виконав у пере­ломні моменти свого життя.
Ось перший автопортрет 1840 року. Шевченко тільки-но одужав після страшного тифу. Та, незважаючи на фізичну кволість молодого художника у погляді є щось гарячко­ве, стривожене і водночас рішуче, сповнене сподівань. Проте автопортрет 1845 року свід­чить, що пік розчарування після подорожі на Україну вже минув. Очі дивляться вже лагідно, співчутливо, а все обличчя випромінює душевну м'якість.
- 1840 р.

Автопортрет виконано олівцем. 1845 р.

Автопортрет 1847 року. Поет у засланні. Скільки невга­мовного болю, докору у виразі обличчя людини, засла­ної за наказом царя невідомо на який час. Шевченко у солдатськім мундирі. На Миколаївській безкозирці номер роти — у царській армії людей позначали цифрами. Сумна усмішка ледь торкається його вуст, закритих густими вусами. Нащадок вільних козаків, він уперше в житті відпустив собі козацькі вуса.
Автопортрет 1857 року. Довге заслання, якому немає кінця-краю. Обсіли хвороби. Він дуже постарів. Йому лише 43, а на вигляд мало не дід. Темна густа боро­да, білі плями високого чола, лисіюча голова, темні западини очей. Є щось жертовне у цьому зображенні.
Пісня Реве та стогне Дніпр широкий
Сторінка шоста. Лебедина пісня
1860 рік. Передостанній рік життя. Шевченко зайнявся гравюрою. Це. прагнення мотиву­вав двома обставинами. По-перше, вважав, що в роки заслання втратив навички живописця. Але це свід­чить лише про високу вимогливість до себе. По-друге, гравюра, вважав Шевченко,— найкращий засіб широкого розповсюдження творів мистецтва серед народу. У вересні 1860 року Петербурзька Академія мистецтв надала йому звання Академіка-гравера.
У Петербурзі велика академічна виставка. Стіни при­крашають полотна вітчизняних художників та роботи іноземних митців з Німеччини, Швейцарії. Виставлені й офорти Тараса Шевченка. Багато хто знає, що саме на них, за досконалість їх виконання художник одержав звання Академіка-гравера. На вистав ці і його олійний автопортрет. Дехто намагається відгадати, кого зобра­жено на цьому полотні. Один з очевидців згадує: «...он изображен не в настоящем своем одеянии. Он предпочел — скромный, миролюбивый художник — пред­ставить себя в малороссийских смушках и свитке, а потому из задних рядов публики слышны возгласы: "Чи то Палій, чи то Дорошенко, чи то Сагайдачний?"»
 Шевченко, завжди вимогливий до себе, був невдоволений своєю роботою, казав, що і раніше він був посереднім живописцем, а 10 років із великого віртуоза можуть зробити «шабашного балалаєчника». Але це не так. Автопортрет виконано майстерно, у високому рембрандтівському стилі. На Шевченкові одяг нареченого — під свитою вишивана сорочка, бо незадовго до того він і справді збирався одружитися. Шлюб не відбувся. В очах такий глибокий сум, яким породжені рядки:
 Вірш
Минули літа молодії...
Холодним вітром од надії
Уже повіяло... Зима.
 Сиди один в холодній хаті.
 Нема з ким тихо розмовляти,
Ані порадитись.
Нема,  Анікогісінько нема!

Талант Шевченка розкрився і в жанрі портретного малюнка. Майже 150 портретів створив художник.
Талант Шевченка розкрився і в жанрі портретного малюнка . Він почав працювати над ними ще кріпаком. В Академії продовжував роботу в цій галузі, спочатку самостійно, а згодом за дорученням Брюллова. Незабаром він стає одним з відомих і популярних портретистів. Уже через рік після вступу до Академії, восени 1839 року, портрети пензля Шевченка експонуються на художній виставці і одержують схвальну оцінку критики. Серед них - його друзі, знайомі, кохані жінки .

 Дует  «КОБЗАР» пісня «Україна-мати»
__________________________________________________________________________

УКРАЇНА - ЄДИНА КРАЇНА

Мета: виховувати у підростаючого покоління шанобливе ставлення до історичних подій, пам'яток, до сучасних подій, які відбуваються на теренах України, виховувати патріотизм, любов до Батьківщини, повагу до культурної спадщини рідної землі.
  Завдання: 
1) актуалізувати і систематизувати знання учнів щодо історичних подій;
2) нагадати  відомості про  скарби українського зодчества; сприяти формуванню громадянської і моральної спрямованості особистостей учнів; 
3) показати на конкретних джерелах стійкість, силу, героїчність, поетичність, мальовничість України.
  Тип уроку: урок засвоєння знань, умінь та навичок.
Методичний прийом: мультимедійна презентація, художнє читання.
Обладнання: мультимедійна дошка, звукозапис пісень, відео, ілюстративний матеріал, предмети українського побуту.

ХІД УРОКУ:
І. Організаційний момент
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Красивий, щедрий, рідний край і мова наша солов’їна – люби, шануй, оберігай усе, що зветься Україна.
Платон Воронько
Відео 1
Ведучий 1 : Чим унікальна Україна ?  Що є такого в нашій державі, чого немає в інших?  Чим або ким пишаються українці ? У пам`яті кожного народу є сторінки, які освітлюють його шлях крізь пітьму віків, і відблиск цього світла лягає  на кожного з нас. Є постаті, життя й діяльність яких – це приклад живодайної творчої енергії, спрямований на уславлення рідної Вітчизни. Тож шануймо й поважаймо цю Богом дану нам землю, плекаймо й  примножуємо її історію, традиції та культуру.
Ведучий 2 : «Люби  свій край не тому, що він славний, а тому, що він твій. Будь вірний своїй Батьківщині – це твоя колиска.» , - ці слова греко-католицького священика, письменника, педагога,  культурного діяча Олександра Духновича мають бути в серці кожного українця як заповіт для майбутніх поколінь синів і дочок синє небо її, жовтоланної  матінки – України. Україна починається з кожного з нас, квітне в наших душах лісами, ланами , горами, ріками, вишиванками, козацькою звитягою хліборобською працею.
ЛЕГЕНДА ПРО УКРАЇНУ

Коли це все було – ніхто не знає, Але легенда так розповідає: Надумав Бог про всіх подбати, Талантами людей обдарувати. Французам дав красу та елегантність, А німцям – дисципліну та педантність. Любов до моря дарував англійцям, Росії – владність, А голландцям – квіти. Ну, як таким дарункам не радіти! Підвівся Бог зі свого трону, Вдоволено поправив він корону. І тут побачив дівчину в куточку, Одягнену у вишиту сорочку. - Чом плачеш ти?Як звуть тебе, дитино? Вона відповіла: - Я – Україна. А плачу, Боже, бо не бачу меж Від пролитої крові і пожеж. Чому, скажи мені, така зла доля? В своїй землі немає правди й волі! - Так от яка історія твоя! Та тільки всі роздав таланти я
–Скоріше треба було підійти… -І тут дівчина вже хотіла йти, Та Бог підняв правицю, зупинив. І з дівчиною знов заговорив: - Неоціненний скарб один я маю, Уславить він тебе у світі, знаю. Бери його та бережи. Це – пісня.
–Взяла дарунок, до грудей притисла І понесла ту пісню по межі: «Нам, Боже, Україну, збережи!».
Стало добрим законом, панове:
Жить не може людина у Франції
І не знати французької мови.
То вода для людини для спраглої,
Джерело життєдайне, чудове.
Жить не може людина у Англії
І не знати англійської мови
В кожній мові – квітіння конвалії,
Гуркіт грому і гомін діброви.
Жить не може людина в Італії
І не знать італійської мови.
Із колиски до миті останньої
Є в людей розуміння здорове:
Жить не може людина в Іспанії
І не знати іспанської мови.
Хай слова вирізняються в реченні,
Як зерно, а не жмуття полови.
Жить не може людина в Туреччині
І не знати турецької мови.
Може, в мене поняття і спрощені,
Та тримаюсь такої основи:
Жить не може людина в Угорщині
І не знати угорської мови.
Жить не можна в Норвегії, Швеції,
Вже й в Прибалтиці, вже і в Молдові,
У Німеччині, в Польщі, у Греції
І не знати державної мови.
Тож думки пропливають, як тіні,
В далину, в безгоміння Дніпрове:
Жити можна лише в Україні
І не знать української мови (Наталія Тараненко)

Не мода це й не дивна забаганка...
Нелегко нашим недругам збагнуть,
Чим є для укранця "вишиванка"?
І що у ній за таємнича суть?

Нитки, неначе мрії кольорові,
Вплелися в долі біле полотно...
Вона - це символ віри і любові,
Що нам Господь вручив колись давно...
Вона пропахла вітром і грозою,
Вогнем і житнім хлібом на столі,
Солоним потом, згірклою сльозою,
І кров"ю, українців на землі.

У цій сорочці - чистота крилата
І вічна мудрість пройдених доріг,
Вона міцніша за сталеві лати,
А в ній - наш нездоланний оберіг!
Анатолій Матвійчук
Ведучий 2 : Скарби українського зодчества 
В  Україні налічується понад 125 тисяч історичних, археологічних пам’яток, безліч музеїв, що зберігають понад 10 мільйонів експонатів, 14 тисяч пам’яток  архітектури, понад тисячі об’єктів паркового мистецтва, 46 історичних культурних заповідників. Деякі об’єкти мають світове значення. До переліку світової культурної спадщини ЮНЕСКО внесені Софія Київська, Києво-Печерська лавра, фортеця в Кам’янці – Подільському, центр міста Львова ( а це близько 200 пам’яток архітектури). Не менш унікальними з точки зору архітектури, вважається національний заповідник Херсонес Таврійський, історичні центри Києва й Чернігова. А також безліч старовинних замків Закарпаття та Галичини.                    
А ви думали, що Україна так просто. Україна – це супер. Україна – це ексклюзив. По ній пройшли всі катки історії. На ній відпрацьовані всі види випробування. Вона загартована найвищим гартом. В умовах сучасного світу їй нема ціни (Л.Костенко).

Ведучий 1 : Найбільша середньовічна держава Європи 
Київська Русь у період свого розвитку була найбільшою державою в Європі. Володіння київських князів простягалися від Карпатських гір на заході до річки Волги – на сході; від Ладозького озера  - на півночі до Чорного моря – на півдні. Територія держави становила близько 8оо км., а кількість населення, за різними оцінками, сягала 10мл. людей.
Ведучий 2 : Князь – козак
Київський князь Святослав Ігорович ( час правління 964 – 972) все життя провів у бойових походах. Він підкорив племена в’ятичів, розгромив волзьких і дунайських болгар, хазар, воював із Візантією і загинув як воїн у бою з печенігами.
Ведучий 1 : Київська княжна – королева Франції
Анна Ярославна – молодша дочка Ярослава Мудрого. 1049 р. Анна одружилась у Реймсі з французьким королем Генріхом 1 Валуа, який шукав підтримку в Ярослава в боротьбі проти германського імператора.
По смерті чоловіка ( 1060 р. ) Анна стала регентшею при малолітньому сині Філіпі 1. Це рідкісний випадок, коли Францією фактично керувала жінка.      Цікаво , що деякі грамоти Анна підписувала кирилицею.
Ведучий 2 : Від златника до гривні. 
Започаткував карбування власної грошової одиниці князь Володимир. Це були так звані «златники» та «сріблянки» - золоті та срібні монети, на яких зображувався сам князь та його герб у вигляді тризуба. Карбував свої монети й князь Ярослав Мудрий. З розпадом держави на Русі поряд із монетами починають використовувати хутра звірів. Потім в обіг входять їх еквівалент зі срібла. Так з’являється гривня, що дорівнювала 20 нотам, 25 кунам, 50 резанам, 150 векшам. Гривня являла собою злиток срібла вагою приблизно 200 г.
Ведучий 1 : Перший український буквар.
У часи Середньовіччя слов’яни вчилися читати за Біблією. Перший буквар в Україні з’явився у 16 столітті. Він був надрукований старослав`янською мовою у Львові 1574 р. Іваном Федоровим. 1619 р. вийшла у світ « Граматика» видатного українського вченого Мелетія Смотрицького. Вона на цілих 150 років стала головним джерелом граматичного знання для всіх слов’янських народів.
Ведучий 2 : Географічний центр України     
Географічний центи України розташований у селищі Добровеличівка Кіровоградської області. Нині це райцентр із восьмитисячним населенням. За легендою, назва цього населеного пункту походить від імені коваля Величка, який колись оселився на березі річки Добра. Цей чоловік лагодив чумацькі воли, підковував коней, а згодом заснував поселення.
Ведучий 1 : Дніпро в давнину
Назва «Дніпро» найімовірніше походить від давньоіранського слова «дану апра» . що означає « задня річка». Саме так його могли називати скіфи та сармати, які належали до іракомовної групи народів. Перші письмові згадки про велику річку зустрічаються у давньогрецьких джерелах п’ятого століття до нашої ери. Геродот називав її Борисфеном, тобто « північною річкою». Римські історики у своїх роботах згадують про річку Данаприс, що впадає у Чорне море. Давні слов’яни називали Дніпро Славутичем.
Одне з головних багатств України – славнозвісні чорноземи, які становлять 2\3 усіх  ґрунтів. Фахівці стверджують, що на території України знаходиться чверть світових чорноземів. Цінність чорноземних ґрунтів полягає не лише у їхній високій родючості, а й у стабільності врожаїв навіть за несприятливих погодних умов.
Ведучий 1 : « Чорне золото»
Багаті родовища нафти в Прикарпатті розроблялися з кінця 19 століття і наразі вже майже вичерпані. Зараз 80% нафти і природного газу зосереджені в  Придніпровсько-Донецькому регіоні, але через глибоке залягання ці родовища поки що важко піддаються розробці. Найперспективнішими, на думку фахівців, є родовища на півдні Сумської обл.., передусім Охтирське. Багатообіцяючими вважаються також нафтові та газові родовища континентальному шельфі Чорного й Азовського морів.
Ведучий 2 : Синьоокий край 
Поетичну назву « синьоока» Волинь дістала за оточені сосновими лісами озера та річки, що вважаються одними з найчистіших у Європі. Найвідоміше з них  - озеро Світязь. Його цілющу воду у 17 -19 столітті вивозили до Варшави. Щоб панянки приймали омолоджувальні  ванни. Ще одне велике озеро – Люцимир. Його глибина подекуди сягає 11м. Чорне Велике озеро славиться рибою, а Остров`янське – єдине, на берегах якого ростуть ялини, а не сосни. 1983 р. тут було створено Шацький національний парк, у якому налічується 22 озера.
Ведучий 1 : Українська «Сахара» 
Олешківські піски називають українською « Сахарою». Площа пісків, які розкинулися на території кількох районів Херсонської області понад 160 тисяч гектарів, що робить їх найбільшою пустелею Європи. Ці піски добре видно з космосу.
Ведучий 2 : Найзеленіший регіон
Найбільшим багатством Закарпаття є ліси, що займають понад 50% території цього краю. Тут ростуть 70 видів дерев і 110 – кущів. У карпатських  лісах переважають смерека, бук, та ялиця. Загалом Карпати -  найбільш лісистий регіон нашої країни. Там зосереджено 20% усіх українських лісів. Це дуже великий показник для регіону, що займає лише 7,4% території держави.
Гора Говерла – найвища вершина України – розташована в Карпатах. Заввишки вона 2061 м. Говерла – окраса національного природного парку, в якому можна побачити понад 1000 різновидів рослин ( із них 110 видів – рідкісні). Тут мешкають 12 видів тварин, занесених до Червоної книги України.
Ведучий 2: Всесвітньо відома різдвяна пісня
«Щедрик» - різдвяна українська народна пісня, що здобула всесвітню популярність у музичній обробці Миколи Леонтовича, який написав її в 1916 році.
Ведучий 1: Милозвучна, солов’їна
На конкурсі краси мов у Парижі в 1934 році українська мова здобула третє місце після французької та перської. А за мелодійністю українська мова – друга в світі після італійської. Найбільш вживаною літерою в українському алфавіті є літера «п». Також на цю літеру починається найбільша кількість слів. А найбільшу кількість синонімів має слово « бити» - їх налічується 45.

Споконвіку в держави, у нації

Ведучий 2 : « Садок вишневий коло хати» 
Вишня з’явилась на теренах України здавна. Існує гіпотеза, що наші пращури – язичники розуміли цю назву як прикметник, який означає «божественне». Прикрашене дерево вишні було задіяне у різних обрядах на різдвяні свята за довго до заведеного в часи Петра 1 звичаю встановлювати ялинки на новий рік. Вишневе деревце восени викопували, саджали у діжку із землею та ставили в хаті, очікуючи зимових свят.
Ведучий 1 : Без верби й калини немає України
У давнину українці поклонялися деревам як богам. Відтоді в Україні шанують вербу та калину.  Ці дерева вказували на джерела води. Відрізана гілочка верби приживається у будь – якому ґрунті, саме тому верба була символом родючості.
Калина символізує жіноче начало, їй належала важлива роль у весільних обрядах: нею прикрашали весільний коровай і віночок нареченої.
Наші воїни, які захищають рідну землю ідучи в бій співають пісні  про рідний край.
Ведучий 2 : Живу добре: сало їм, на салі сплю, салом укриваюсь. 
Сало – найпопулярніша  « м’ясна» страва в Україні та один із найцінніших продуктів у традиційному харчуванні. Його різали на шматки 25 – 30 см., щедро солили й зберігали в дерев’яних коритах, скринях, у керамічному посуді або підвішували в полотняних торбах у коморі та на горищі. Саме з наявністю сала пов’язували в народі справжній добробут і достаток.
Ведучий 1 : Українці – сильна нація. 
Українці завжди славилися не тільки розумом, а й фізичною силою. Дмитро Халаджі – український спортсмен, чемпіон України з пауерліфтингу, внесений до Книги рекордів Гіннесса як автор шістдесяти  трьох рекордів. Він може підняти камінь вагою 152 кг однією рукою. Може витримувати на собі плиту  загальною масою в 700 кг, яку в цей час розбивають на ньому кувалдами. Цей трюк називають « чортовою кузнею». Крім того, володар титулу « найсильніша людина світу» Василь Вірастюк є багаторазовим чемпіоном в силовому багатоборстві, заслужений майстер спорту України.
Ведучий 2 : Художній талант України
Українці подарували світові найталановитіших художників, серед них -    Марія Примаченко. Її картинами захоплювався Пабло Пікассо . Твори простої селянки з незмінним успіхом експонувалися на виставках у Парижі, Варшаві, Софії, Монреалі, Празі. 2009 рік за рішенням ЮНЕСКО, був визнаний роком Марії Примаченко.
 Ще один яскравий представник української спадщини у світі мистецтва – Іван Марчук, народний художник України. Британська газета у 2007 році внесла його до списку ста геніїв сучасності. Свої картини - -а їх більше чотирьох тисяч – він не продає, незважаючи на великий попит.
Ведучий 1 : Книговидавництво
Королева українських книг – Острозька Біблія – датована1581 роком. Це перше повне друковане видання всіх книг Святого Письма церковнослав`янською  мовою.  Опублікував книгу Іван Федоров. Таких першодрукарів залишилося близько трьохсот у світі.
 Одним із символів української нації є Пересопницьке  Євангеліє – визначна рукописна пам’ятка староукраїнської мови та мистецтва 16 століття. Один із перших українських перекладів  канонічного тексту Четвероєвангелія. На цій книзі приймає присягу Президент України.
Ведучий 2 : Український театр і кіно
Українці можуть похвалитися також і акторською майстерністю. Найкращий приклад – Марія Заньковецька – королева української сцени. Саме з її ім’ям асоціюється поняття « український театр»  А кінофільм Олександра Довженка «Земля» відзначений серед кращих фільмів усіх часів і народів, по праву займає своє високе місце в історії світового кінематографа.
Ведучий 1: Вишиванка – код нації
Національний одяг, вишиванка, є не просто елементом українського традиційного строю, а й повноцінним символом незалежності та багатства української спадщини. Мистецтво вишивки в Україні своїм корінням сягає в дохристиянський період. Сьогодні ж вишиванка стала не тільки модною, а й невід’ємною частиною зовнішнього вигляду сучасного українця. Багато людей носить традиційні орнаменти вишивки не лише на сорочках, а й на футболках, сукнях, блузах і навіть на машинах.

_____________________________________

"ГЕРОЇ НЕ ВМИРАЮТЬ"

Герой – це той,
хто творить життя  всупереч смерті,
 перемагає смерть
( М. Горький)

Ведучі 1:   Саме про героїв, патріотів, ми поговоримо сьогодні. Адже у зв’язку з непростими та нелегкими подіями в нашій державі ці слова набувають нового значення. І звичайні українці, яких ми зараз називаємо героями, живуть серед нас,  своїм прикладом показують, як потрібно чинити за певних ситуаціях, спонукають діяти, допомагати іншим.
Ведучі  2 : ми хочемо, щоб ви послухали вислови відомих  людей про героїв АТО (презентація1 НАШІ ГЕРОЇ)
Герой – це людина, яка в рішучий момент робить те, що потрібно робити в інтересах суспільства. (Юліус Фучик)
Герой, не хоробріший за звичайну людину, але він зберігає хоробрість на п’ять хвилин довше інших. (Уолдо Емерон)
Герой робить те, що можна зробити, коли інші не роблять цього. ( Роман Ролан)

Ведучі  1: Ми й не задумуємось, скільки серед нас звичайних людей, які здатні на самопожертву за ради здоров’я і життя інших, ризикують власним, ні на мить не задумуючись про  наслідки.
Ведучі 2: 24 річний Павло Бондарев 12 вересня 2012р. зранку привітав  з днем народження свою маму і пішов на роботу. Чекаючи маршрутку на зупинці, він побачив, як автомобіль, що втратив керування, на великій швидкості їхав прямо на дітей, які чекали шкільного автобуса. Восьмирічного хлопчика Павло відштовхнув, а дев’ятирічну дівчинку накрив собою, врятувавши її життя ціною власного.  
 Ведучі 1: 16 - річна Вікторія Горячко із маленького чернігівського селища віддала свою шкіру, аби врятувати життя дворічній племінниці. Дівчинка випадково впала в окріп і обпекла 50 процентів шкіри. На пошук донора , не було часу, адже життя дівчинки згасало. Вікторія рішуче наважилась на серйозний крок і віддала крихітці шкіру із своїх ніг. Віка завжди мріяла стати моделлю, її мрія вже ніколи не здійсниться, але вона не засмучується, бо життя цінніше.
Ведучі 2: Ганна Войцухівська із села Глоби на Волині, врятувала життя своїй однокласниці Ірині, витягнувши її з-під криги, куди дівчинка провалилась.
Ведучі 1: Годинами , зігнувшись та обнявши ноги руками художниця Даша Безкоста із Сум працює над своїми картинами. Замість пензликів – пальці ніг. Лише в такий спосіб покручене хворобою тіло дівчини дає їй можливість творити картини дивовижної краси. Прикута до інвалідного візка, Даша виставляє свої роботи в надії. Що вони допоможуть дворічному Денискові Савенку  із Сум. У малюка вроджена хвороба і художниця допомагає мамі  хлопчика зібрати гроші на операцію. Даша дуже талановита на Всеукраїнській виставці – фестивалі вона отримала диплом « Обдаровані діти». І зайняла 2 місце у Всеукраїнському фестивалі  творчість інвалідів
«  Неспокійні серця» в номінації « Дитяча творчість»
2.    Вірш 
Запомни раз и навсегда: Что жизнь одна!
Она твоя! Не нужно слушать никого, они не знают ничего:
Твоих эмоцый и страданий, твоих обид , любви , прощяний…
Не знают что в душе на сердце, не знают чем тебе согрется…
Кто нужен, дорог и любим, кто до безумия тебе необходим…
Не знают снов твоих, не видят боли - и никогда не быть в твоей им роли!
И вправе ты одна решать - брать, видеть, говорить, звонить, кричать
Страдать и ждать, ненавидеть и скучать, крепко заруку держать…
Смотреть в глаза и обнимать, смеятся, плакать и мечтать…
И не боятся и ЛЮБИТЬ - только тогда поймёшь, что значит жить!

Ведучі  2:  Наталя Прологаєва із Харкова у 24 роки потрапила в страшну аварію, в результаті якої отримала кілька переломів хребта, травми кісток тазу ніг. Чоловік покинув паралізовану Наталю з двома маленькими дітьми на руках -  дворічним і чотирирічними синочками. Допомагала Наталі мама. Але вона не здалася, почала займатися інвалідним спортом.
 У 2009р. стала дворазовою чемпіонкою Європи, через рік на світовій першості виборола чотири золоті та срібні медалі. В чемпіонаті Європи 2011р. Наталя чотири рази піднімалась на вищий щабель пошани. В Харкові, де вона навчалась в академії фізкультури її називали « Золотою рибкою» , так само, як  її знамениту Яну Клочкову.
Ведучі 1:  Ми сьогодні не можемо не згадати і про героїв Небесної сотні, які віддали своє життя заради високої мети – свободи та незалежності України. Минуло більше року від тих трагічних подій на майдані в Києві. І зараз ми хочемо, щоб ви ще раз згадали цих героїв.
2 Відео до небесної сотні.

3.    Вірш 
Жінко, чого ви плачете?..
Ваш син – герой…
Ви що не бачите…
Ще цей хлопчина і отой…
Героєм…Був мені завжди…
С тих пір коли почав…іти…
З тих пір…коли сказав він, мамо…
Я так раділа…так тоді ридала…
Від щастя сльози проливала…
Так ніби знала… ніби
Відчувала….

Я так його тримала…так оберігала…
Та все ж пішов…за іншу битись маму…
Мені ж залишив вічну рану…
А я дзвонила:  Сину,
Іди додому..бо там війна і всі
Гинуть….
А він: Неправда… тут все
Мирно….
І я його чекала… так
Чекала….
Мене він не залише …. Я це
Добре знала…..
Він приїхав не колись ….а
Нині….
Як справи синку? Ну кажи
Як справи?....
Чого мовчиш…. Не хочеш
Подивися  ти на
Маму!!!!
Відкрий же
Очі…. Вставай… ти хочеш
Так ….Лежати?
Втомився,
певно…вирішив поспати….
О, Боже ..я тебе укрию.. ти ж
Такий холодний…
Живіт запав… Напевно, ще
Й голодний….
Ходи, я вже на стіл
Накрила…
А люди кажуть, що
Здуріла…
Що мертву так трясу
Дитину….
Та, що ті люди… що вони
Там знають….мій син-герой
ГЕРОЇ НЕ ВМИРАЮТЬ!!!!!!!

Ведучі 2:  Сьогодні героїв дедалі більше, адже кожен. хто стає на захист своєї держави, поповнює лави добровольців у війні на сході України – герой.


Ведучі 1. Ви знаєте, що із нашого ліцею загинули  випускники Говоруха Олександр, Дужик Євгеній.
(хвилина мовчання)

         Ведучі 2:  Ми  горді тим, що маємо стільки героїв із хоробрими серцями, які рятують Україну. Хочеться подякувати цим людям і низько вклонитися Слава Україні, героям слава.
Хочеться вірить, що настане час коли буде мирне, чисте небо над Україною. Співатимуть птахи, радітимуть люди, насолоджуватися кожній хвилині у мирі і злагоді.

Комментариев нет:

Отправить комментарий